Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2023

 Logo konkursu Logo konkursu
Rusza kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie

Zarząd Województwa Śląskiego już po raz 24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich organizuje konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Partnerem konkursu jest Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest pierwszą tego typu regionalną inicjatywą w Polsce stanowiącą przegląd dobrych praktyk w zakresie kreowania przestrzeni publicznych jako miejsc integracji i aktywizacji społecznej mieszkańców regionu.

Celem konkursu jest nagrodzenie realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzenie publiczne w naszym regionie oraz promocja zmian jakościowych sprzyjających podnoszeniu atrakcyjności przestrzeni Województwa Śląskiego.

Wiele miejsc zyskuje nowe oblicze poprzez wyeksponowanie istniejących walorów, a także przystosowanie kolejnych przestrzeni do współczesnych wymogów w zakresie rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych, zarówno w kontekście dostępności jak i dostosowania do zmian klimatu.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Do 30 czerwca 2023 r. można zgłaszać realizacje z terenu całego naszego województwa. Zgłoszenie do konkursu odbywa się poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Laureatów i finalistów konkursu zarekomenduje Zarządowi Województwa Jury konkursu składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Od 1 do 31 sierpnia 2023 r. na stronie konkursu wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w corocznym plebiscycie, w którym przyznana zostanie Nagroda Publiczności.

Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na gali w Muzeum Śląskim w Katowicach, podczas której laureaci konkursu zostaną uhonorowani Nagrodami i Wyróżnieniami Marszałka Województwa Śląskiego. Wszystkie nominowane, nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Linki do stron zewnętrznych
Warunki Konkursu 2023
Formularz zgłoszeniowy