Renowacja i przebudowa budynku i pomieszczeń Domu Kultury nr 1 w Bytomiu

Młodzieżowy Dom Kultury w Bytomiu. Oczyszczona elewacja frontowa z piaskowca. Nad balkonem i wejściem głównym płaskorzeźby. Okna oryginalne odrestaurowane. Zdjęcie Zgłaszającego.
MDK nr1 w Bytomiu to zabytek z początku XXw. Chociaż od lat funkcjonuje jako dom kultury to lata zaniedbań, wiele przeróbek spowodowały, że zatracono reprezentacyjny, zabytkowy charakter. Przebudowa budynku dotyczyła całości budynku (pow. 2,5 tys. m2) wraz z ogrodem. Największym wyzwaniem był dobór rozwiązań zgodnych z sztuką konserwatorską i wspierających funkcjonowanie nowoczesnej placówki oświatowo kulturalnej. Ze względu na brak i zróżnicowanie wielu elementów zabytkowych, brak dokumentacji archiwalnej i odkrywaniem elementów podczas prac, większość decyzji projektowych dotyczących odrestaurowania posadzek, elementów dekoracyjnych, stolarki podejmowano w trakcie budowy analizując wartości zabytkowe i użytkowe obiektu. Wyzwaniem był dobór oświetlenia i wyposażenia technicznego, które współgrają z zabytkowym charakterem obiektu, ale są funkcjonalne np. żyrandol we foyer, który jest współczesną formą oświetlenia wspierającą ekonomię użytkowania, ale jednocześnie stylizowany tak, żeby pasował do wnętrz. Część posadzek odtworzono z nowych materiałów wzorowanych na oryginalnych. Dobrano oświetlenie podkreślające zabytkowe detale na ścianach i sufitach. Powstała nowoczesna sala widowiskowa, galeria, studio nagrań i sale zajęć o zróżnicowanej charakterystyce. Zachowane zostały elementy najbardziej wartościowe np. zabytkowy grzejnik, witraże, freski odkryte podczas prac, oryginalne wyposażenie. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Odnowiony obiekt to miejsce użytkowe dla młodych adeptów sztuki i kultury, a powstała przestrzeń jest idealnym uzupełnieniem ich edukacji kulturalnej. Dla bytomian znających obiekt, budynek ma ogromne znaczenie, obecny efekt wzmacnia ich poczucie tożsamości i zachęca nowe osoby do korzystania z oferty instytucji.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Młodzieżowy Dom Kultury w Bytomiu. Oczyszczona elewacja frontowa z piaskowca. Nad balkonem i wejściem głównym płaskorzeźby. Okna oryginalne odrestaurowane. Zdjęcie Zgłaszającego. Młodzieżowy Dom Kultury w Bytomiu. Odrestaurowany witraż na klatce schodowej. Marmurowe schody i mosiężna balustrada. Zdjęcie zgłaszającego. MDK w Bytomiu. Sal widowiskowa z nową sceną. Nowoczesne wyposażenie i oświetlenie sali uzupełnia historyczny wygląd Sali umożliwia organizację różnych wydarzeń kulturalnych. Zdjęcie Zgłaszającego. MDK w Bytomiu. Korytarz z jasnymi płytami gresowymi na posadzce. Drzwi drewniane odrestaurowane. Miedziane oprawy oświetleniowe w kształcie walca stylizowane na historyczne. Zdjęcie zgłaszającego.