Zagospodarowanie terenu wokół pomnika Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju

Pomnik Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju. Na pierwszym planie dwie szklane tablice z informacją opisującą postać Henryka Sławika oraz pomnik zamyślonej, siedzącej postaci. Całość jest na utwardzonym placu. W tle zabudowania kościelne. Fotografia pochodzi ze zbiorów zgłaszającego.
Przedmiotem inwestycji była budowa pomnika Henryka Sławika oraz stworzenie przestrzeni wokół niego. Dojście wraz z placem zlokalizowane zostało wzdłuż murowanego ogrodzenia zabytkowego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Plac zaprojektowano w formie wielokąta i wyłożono płytami granitowymi w kolorze szarym. Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa. Ideą było, aby postać Henryka Sławika, związana z Szeroką, spoglądała na rodzinną miejscowość, na swój rodzinny dom. Rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer zdecydował się pokazać bohatera zadumanego, w lekko dynamicznej pozie. H. Sławik w ręku trzyma dokumenty, które pozwalały ratować ludzki życie. Postać siedząca, wykonana została z brązu, a ławka w formie podświetlonego od dołu granitowego bloku. Na placu umieszczone zostały dwie szklane tablice opisujące Henryka Sławika i jego niezwykłe dokonania. Całość dopełnia zieleń w formie kolorowych kwiatów i krzewów. Założenie dzięki swojej formie tworzy ciekawe miejsce zachęcające do poznania bohatera trzech narodów.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Pomnik Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju. Na pierwszym planie siedząca postać dojrzałego mężczyzny w wyraźnie odwzorowanym garniturze, w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia. W ręku trzyma dokumenty przewozowe. Siedzi na ławce w formie prostopadłościennego bloku kamiennego. W tle rabata z ozdobnymi krzewami. Fotografia pochodzi ze zbiorów zgłaszającego. Pomnik Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju. Na pierwszym planie dwie szklane tablice z informacją opisującą postać Henryka Sławika oraz pomnik zamyślonej, siedzącej postaci. Całość jest na utwardzonym placu. W tle zabudowania kościelne. Fotografia pochodzi ze zbiorów zgłaszającego. Pomnik Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju. Na pierwszym planie rabata kwiatowa. Na drugim prostopadłościenna bryła ławki z siedzącą postacią Henryka Sławika oraz dwoma szklanymi tablicami. Po lewej stronie zabytkowy krzyż oraz zadaszona brama wejściowa na teren Kościoła. W tle fragment zabudowań kościelnych otoczonym pełnym murem. Fotografia pochodzi ze zbiorów zgłaszającego. Pomnik Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju. Na pierwszym planie brukowany chodnik, a za nim plac z dwoma szklanymi tablicami i pomnikiem formie rzeźby postaci siedzącej na prostopadłościennej ławce. W tle fragment kościoła z wieżą oraz bezlistnym drzewem. Fotografia pochodzi ze zbiorów zgłaszającego.