Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku hali lodowiska w Bytomiu

Widok z lotu ptaka na nową bryłę lodowiska z oszklonym wejściem, łukowym dachem, schodami do bocznych wejść. Na pierwszym planie parking. Na horyzoncie drzewa, kominy EC Szombierki i szyby kopalń.
Lodowisko kryte przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu zostało otwarte 5 listopada 1966 r. Obiekt służył mieszkańcom oraz hokeistom klubu Polonia Bytom. Zły stan techniczny obiektu i przestarzałe rozwiązania sprawiły, że w 2019 r. rozpoczęła się gruntowna przebudowa obiektu. Trwała niecałe dwa lata. Wartość inwestycji wyniosła ponad 42 mln zł, z czego 15 mln stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej). Prace objęły modernizację głównej hali lodowiska oraz przylegających niższych części, w których przygotowano profesjonalne zespoły szatniowe i sanitarne dla drużyn gospodarzy i gości, szatnię dla mieszkańców korzystających z obiektu, wypożyczalnię sprzętu ze szlifiernią, a także kasy, punkt medyczny, salę gimnastyczną, siłownię, sauny, pomieszczenie odnowy biologicznej, salę konferencyjną, strefę VIP, izbę pamięci, pomieszczenia gospodarcze i administracyjne, pomieszczenia służb bezpieczeństwa, obiekt gastronomiczny i sklepiki spożywcze. W obiekcie przygotowano profesjonalne stanowiska dziennikarskie. W wyniku realizacji projektu zagospodarowano również teren wokół obiektu z przeznaczeniem na drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe i zieleń. Obiekt dostosowano do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, m.in. zamontowano windę, przygotowano na parkingu i widowni miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich, wprowadzono różnorodne oznakowania. Obiekt spełnia warunki niezbędne do organizacji imprez o randze mistrzostw świata. Bytomski obiekt mieści ponad 1400 widzów. Obiekt ma służyć zarówno mieszkańcom, jak i sportowcom i stać się jedną z wizytówek miasta. Oficjalna ceremonia otwarcia nastąpiła 12 czerwca 2021 r., a lodowisku w wyniku przeprowadzonego głosowania mieszkańców nadano imię Braci Nikodemowiczów.

Do budowy hali zużyto m.in.1,5 tys. metrów sześciennych mieszanki betonowej, 4,2 tys. metrów kwadratowych pustaków, prawie 200 ton stali, 270 metrów sześciennych drewna oraz ponad 3 tys. metrów kwadratowych płyt warstwowych na elewację hali. W jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce zastosowano po raz pierwszy w kraju nowatorskie rozwiązanie konstrukcji dachu oparte na zespole dźwigarów samonośnych, krzyżowych, z drewna klejonego o tak dużej -bo aż 50 metrowej -rozpiętości.
W 2022r. na lodowisku odbędą się Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie U20.
W 2021 reprezentacja Polski kobiet wygrała tu turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Kadra Narodowa Seniorów zajęła 2. miejsce w turnieju EIHC Christmas Cup.
W 2022 przy lodowisku otwarto nowoczesny tor do jazdy na rolkach. Więcej informacji: https://www.bytom.pl/aktualnosci/index/Bytom-wraca-do-gry-Zakonczyla-sie-budowa-Lodowiska-im.-Braci-Nikodemowiczow-w-Bytomiu-/idn:35040

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Wnętrze hali z powierzchnią pod nową płytę lodowiska w trakcie prac. Wokół zafoliowane krzesełka widowni. W górnej części nowa drewniana łukowa konstrukcja dachu oraz instalacje oświetlenia. Widok z lotu ptaka na nową bryłę lodowiska z oszklonym wejściem, łukowym dachem, schodami do bocznych wejść. Na pierwszym planie parking. Na horyzoncie drzewa, kominy EC Szombierki i szyby kopalń. Nowa płyta lodowiska, na niej herb klubu sportowego Polonia Bytom. Wokół widownia z plastikowymi krzesełkami. Z prawej stanowiska sędziowskie. W górnej części drewniana łukowa konstrukcja dachu. Oświetlone pomieszczenie szatni dla zawodników. Wzdłuż ścian długie ławki, za nimi miejsca do powieszenia odzieży, nad nimi półki. Gumowana, zapobiegająca poślizgnięciu podłoga.