Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego Zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach

Zabytkowy Zameczek w Czerwionce-Leszczynach. Na pierwszym planie latarnia parkowa oraz tablica informacyjna. Za nimi znajduje się budynek Zameczku. W centralnej jego części widać odbudowany taras, na który porwadzą schody znajdujące się z lewej strony frontu. Budynek otoczony jest wysokimi drzewami.
Inwestycja była realizowana w latach 2018-2020. Celem było utworzenie nowej, atrakcyjnej, międzypokoleniowej przestrzeni publicznej na terenie Gminy i Miasta oraz przywrócenie dawnego blasku neorenesansowemu zabytkowi wybudowanemu w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku Konrada Bartelta w miejscu istniejącego wcześniej drewnianego dworu. Zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych ówczesnych budowli rezydencyjnych na Śląsku. Projekt opracowano we współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Dzięki przeprowadzonym pracom restauratorskim nawiązano do pierwotnego kształtu Zameczku, wzorowanego na włoskich willach renesansowych. Budowla została odtworzona z najwyższą dbałością o jej pierwotny wygląd i kształt. Przeprowadzono kompleksowy remont elewacji z odtworzeniem wyburzonego tarasu oraz detali architektonicznych. Wymieniono stropy drewniane na stalowo-żelbetowe, zmieniono funkcję niektórych pomieszczeń, wykonano dźwig osobowy wewnątrz obiektu oraz platformę dla osób niepełnosprawnych przy zewnętrznym tarasie.  Wymieniono tynki, stolarkę okienną oraz wszystkie instalacje. Przeprowadzono również naprawę i konserwację więźby dachowej oraz wymianę pokrycia dachowego w niższej części obiektu. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt jest otoczony starodrzewiem, zrealizowano również założenie ogrodowe obejmujące trawniki, rabaty kwiatowe i krzewy. Wykonano scenę "pod chmurką", ustawiono ławki parkowe oraz wydzielono ścieżki pieszo-jezdne. Wybudowano boisko wielofunkcyjne, które zimą pełni funkcję lodowiska. Powstała siłownia zewnętrzna oraz miejsca do ćwiczeń "street workout". Całość uzupełnia infrastruktura towarzysząca-toalety oraz parking. Dzięki inwestycji Zameczek służy społeczności lokalnej.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Zabytkowy Zameczek w Czerwionce-Leszczynach. Na pierwszym planie latarnia parkowa oraz tablica informacyjna. Za nimi znajduje się budynek Zameczku. W centralnej jego części widać odbudowany taras, na który porwadzą schody znajdujące się z lewej strony frontu. Budynek otoczony jest wysokimi drzewami. Zabytkowy Zameczek w Czerwionce-Leszczynach. Zdjęcie przedstawia jedną z głównych sal na parterze budynku. Na pierwszym planie widać posadzkę wyłożoną kafelkami.W tle zjadują się okno i drzwi wejściowe do dwóch kolejnych pomieszczeń. Zabytkowy Zameczek w Czerwionce-Leszczynach. Na pierwszym planie widoczne są zabytkowe schody drewniane z ozdobną balustradą oraz fragment posadzki. W tle widać zabytkowe drzwi wejściowe do budynku z przeszklonymi elementami. Teren rekreacyjny wokół Zameczku. Na pierwszym planie widoczne są urządzenia zabawowe dla dzieci. W tle widać siłownię zewnętrzną, boisko wielofunkcyjne oraz budynek socjalno-gospodarczy.