Odnowienie centrum wsi Kamyk poprzez modernizację Placu W. Witosa – etap I
Projekt został zrealizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, w zakresie Priorytetu 2 „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, Działania 2.3 „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”.
Projekt realizowany był w latach 2005-2006, wartość projektu wyniosła 242.172,00 zł.
Daniel Cieślik
Daniel CieślikFirma Budowlana „ABZ”
Daniel Cieślik
Daniel CieślikFirma Budowlana „ABZ”
Przedmiotem projektu było zagospodarowanie placu W. Witosa w Kamyku o charakterze strukturalnej modernizacji i rewitalizacji. Przeobrażeniom uległy: nawierzchnie ciągów pieszych i placyków, zagospodarowanie zielenią, mała architektura, oświetlenie. Ponadto nastąpiło uzupełnienie przestrzeni publicznej o nowe elementy kształtujące charakter i funkcje gospodarowania.
Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej, przyczyniającej się do podniesienia standardu życia, atrakcyjności inwestycyjnej, rozwoju funkcji turystycznych miejscowości Kamyk.
Plac W. Witosa położony jest w centrum wsi Kamyk przy drodze wojewódzkiej i jest wizytówką promującą miejscowość jako atrakcyjną pod względem turystycznym.
Wokół placu i w najbliższym jego otoczeniu znajdują się wszystkie obiekty instytucji użyteczności publicznej oraz najważniejsze budynki. Park usytuowany w środku placu oraz zlokalizowany przy nim przystanek autobusowy stanowi kluczowe miejsce dla lokalnej społeczności i przyjezdnych. Spotykają się tu mieszkańcy udający się do kościoła, przychodni, banku, sklepów, biblioteki, przedszkola i szkoły. Tutaj także podróżni oczekują na autobusy.
Plac zajmuje powierzchnię 2 352 m2 . Alejki spacerowe i placyki w wyniku nie remontowania ich od wielu lat wymagały modernizacji, polegającej na korekcie ich położenia, co do aktualnego stanu użytkowania oraz zmiany nawierzchni. Konieczne było uzupełnienie ciągów spacerowych i placyków, jako nowe miejsca odpoczynku i wyposażenie w ławki oraz kosze na śmieci. Istniejąca zieleń wysoka wymagała zabiegów pielęgnacyjnych, cięć sanitarnych oraz wycięcia niektórych drzew. Krzewy i trawniki były zniszczone i wymagały nowego urządzenia. Należało również odnowić ściany i dach wiaty przystankowej, wcinającej się w teren parku. Brak było akcentu i dominanty całości założenia.
Inwestycja polegała na rewitalizacji Placu W. Witosa - centralnego miejsca w Kamyku. Założono wykorzystanie istniejących ciągów komunikacyjnych łączących przeciwległe ulice okalające skwer. Nawierzchnię placu oraz ciągów komunikacyjnych wykonano z kostki brukowej betonowej na podbudowie z ubitego piasku. Użyto dwóch kolorów kostki brukowej: szarej - plac i grafitowej — chodniki, a owal pod pomnikiem wypełniono grysem płukanym ułożonym na warstwie geowłókniny. Stosując różną kolorystykę materiałów wykończeniowych nawierzchni oraz odpowiednie ich ułożenie ukształtowano centralne miejsce placu i wyodrębniono ciągi piesze. W części placu podniesiono teren do wysokości ok. 55 cm, a pozostałe powierzchnie zielone pozostawiono na poziomie terenu. Wykonano przecinkę istniejącego drzewostanu, przeprowadzono pielęgnację pozostałych drzew i krzewów oraz urządzono tereny zielone. W wyznaczonym miejscu ustawiono element przestrzenny w formie pomnika - obeliska stanowiącego duży kamień przecięty na dwie płaszczyzny, między którymi umieszczona jest tablica pamiątkowa z krótką historią wsi Kamyk. Wprowadzono elementy małej architektury jak: ławki parkowe, gazony kwiatowe i kosze na śmieci. Odnowiono również wiatę przystankową.
Modernizacja placu W. Witosa łącznie z wypielęgnowaną zielenią parku pozwoliła osiągnąć kompleksową poprawę estetyki przestrzeni publicznej, podniosła standard życia mieszkańców poprzez stworzenie warunków do wypoczynku, spotkań i kameralnych imprez, przyczyniła się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej miejscowości. Odnowiony park w ładnym otoczeniu jest także miejscem wypoczynku turystów - pielgrzymów udających się do Częstochowy.