Przebudowa, rozbudowa budynku wielofunkcyjnego w Chudowie
Chudów leży w południowo — wschodniej części Gminy Gierałtowice. Przez sołectwo przebiegają trzy drogi powiatowe: Szkolna, Zabrska i Dworcowa.
Na terenie Chudowa zachowało się wiele zabytków architektonicznych. Niewątpliwie na czołowe miejsce wysuwają się ruiny XVI-wiecznego rycerskiego zamku obronnego o położeniu nizinno-śródwodnym.
W 1999 r. zamek Chudów stał się własnością Fundacji „Zamek Chudów”, której podstawowym celem jest objęcie ochroną ruin zamku, a także przeprowadzenie szczegółowych badań archeologiczno-architektonicznych. Kolejnym zabytkiem znajdującym się na terenie wsi, nierozerwalnie związanym z losami zamku jest spichlerz dworski, obiekt zbudowany prawdopodobnie w XVIII w.
Cennym zabytkiem wsi są również dwie kapliczki przydrożne pochodzące z XIX wieku, odrestaurowane staraniem Gminy Gierałtowice.
W Chudowie odnajdujemy również wiele pomników przyrody. Wśród drzew otaczających ruiny zamku i folwark znajdują się dwie rubinie akacjowe i topola kanadyjska.
Przebudowany i wyremontowany ponad stuletni budynek „starej szkoły” zaliczyć można również do szczególnych miejsc w Chudowie.
arch.Małgorzata Vorbrodt Strzałka
P.P.H „OMNIX” Sp. z o. o
arch.Małgorzata Vorbrodt Strzałka
P.P.H „OMNIX” Sp. z o. o
Celem projektu było stworzenie kompleksowego obiektu użyteczności publicznej, w budynku „starej szkoły”, w którym obecnie zlokalizowane są między innymi: Filia Gminnej Biblioteki, Wiejski Ośrodek Zdrowia, biuro sołtysa, pomieszczenie chóru „Bel Canto” oraz Izba Regionalna zwaną „Izbą od Starki”.
W przeszłości budynek znajdujący się w centrum Chudowa służył m.in. jako szkoła podstawowa, później jako siedziba Urzędu Gminy w Chudowie, mieściły się w nim również przedszkole, poczta i siedziba LKS „Gwiazda” Chudów. Budynek na stałe wpisał się w świadomość mieszkańców jako obiekt, którym od zawsze znajdowały się ważne dla nich instytucje. Dlatego też budynek został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany.
Dzięki wykonanym pracom pomieszczenia stały się bardziej funkcjonalne, a obiekt w części służącej Ośrodkowi Zdrowia przez budowę pochylni z balustradami udostępniono osobom niepełnosprawnym.
Przebudowano również wejście główne do budynku od ul. Szkolnej komunikujące pomieszczenia Chóru Bel Canto, Filii Biblioteki oraz „Izby od Starki”.
W Izbie Regionalnej zgromadzono liczne eksponaty XIX i XX wiecznych przedmiotów użytkowych służących dawnym mieszkańcom Chudowa. Eksponowane przedmioty będące świadectwem kultury materialnej wcześniejszych pokoleń udostępniane są zwiedzającym przez „Ślązaczkę roku 1993” — mieszkankę Chudowa.
Odnowiona elewacja wraz z ociepleniem budynku przydała nowego blasku temu ponad stuletniemu już obiektowi. Przebudowany został również dach nad całym budynkiem.
Dzięki wykonanym pracom osiągnięto efekt poprawy jakości przestrzeni publicznej w Gminie Gierałtowice.