Zagospodarowanie Rynku w Bieruniu Starym
Rynek w Bieruniu położony jest w centrum miasta . Zajmuje płaski , czworoboczny teren o bokach 170m x 160m . Obecny układ urbanistyczny rynku , przyległych ulic , podziałów parcelacyjnych , pomimo licznych w przeszłości pożarów, jest reminiscencją , średniowiecznej struktury osadniczej . Układ urbanistyczny Bierunia Starego wpisany jest do rejestru zabytków dawnego województwa katowickiego pod nr 731/66.
Dookoła rynku znajduje się zwarta zabudowa , pochodząca z połowy i końca XIX w. , a także z różnych okresów XX wieku .
Projekt zagospodarowania płyty rynku wraz z przyległymi ulicami przewidział zmianę organizacji płyty rynku i podzielił rynek na dwie strefy t.j. strefę parkingową , a w miejscu odkrycia fundamentów historycznego budynku wagi miejskiej z przełomu XVIII i XIX wieku zaprojektowano zgodnie z założeniami zegar słoneczny oraz rząd słupków symbolizujących położenie tego budynku, druga strefa to strefa z funkcją rekreacyjną , z zielenią niską , trawnikami , otoczeniem pomnika oraz kolistym placem w części centralnej. Właśnie w tej strefie została umieszczona studnia i utopiec z „troków" .Projekt studni miejskiej, którą usytuowano na miejscu pierwotnej studni, jest studnią na planie okręgu i nawiązuje do wyglądu z 1927 roku. Studnia nawiązuje więc do istniejącej przed wojną studni otoczonej słupkami (ogrodzeniem). Na granitowej płycie znajdują się jak dawniej dwie pompy żeliwne z podstawami na naczynia (wiadra, konewki) i odpływami nadmiaru wody. Przedstawienie różnych odmian wiązanego z wodą duszka - utopca, który cieszył się wielką popularnością w Bieruniu i okolicach, nawiązuje do starych podań.
Utopcowi z „troków" z ubrania kapie woda, która także bulgocze w misie. Rynek otoczony jest pasażami pieszymi wraz z wydzielonymi pasami ograniczonego ruchu kołowego w celu zapewnienia dostawy towarów do sklepów oraz przejazdu dla służb specjalnych. Nawierzchnia rynku wykonana została z kostek granitowych i betonowych typu „starodruk”.
Dzięki tak wykonanej modernizacji, w Bieruniu powstał nowoczesny rynek nawiązujący do dawnego , historycznego charakteru. Podstawowa funkcja rynku, tj. funkcja wypoczynkowo – handlowa z możliwością organizowania okazjonalnych imprez, została w pełni uzyskana. Wykonana rewaloryzacja i rekompozycja istniejącej zieleni również nawiązuje do dawnego charakteru rynku. Dodatkowym elementem było przywrócenie przedwojennej formy architektonicznej pomnika poświęconego Powstańcom Śląskim.