Siedziba Firmy EXG w Częstochowie

Siedziba Firmy EXG w Częstochowie Siedziba Firmy EXG w Częstochowie

Budynek EXG jest siedzibą firmy z branży finansowej. Szukając dla tej funkcji odpowiedniego wyrazu architektonicznego oparliśmy się na strukturalistycznej grze przestrzeni o bardzo matematycznym wyrazie. Obiekt jest jak przestrzenna matryca, kostka Rubika, w której poszczególne kostki wymknęły się z sześciennej formy.

Prostopadłościenna bryła budynku składa się z powtarzalnych modułów o wymiarach 3 x 3 x 3 metry, przy czym niektóre z nich usunięto, aby stworzyć podcienie lub tarasy.

Budynek jest dość duży, ale dzięki rozbiciu na niewielkie sześciany i ograniczeniu całkowitej wysokości harmonijnie wpasowuje się w sąsiedztwo willi i jednorodzinnych domów.

Podstawowym materiałem kształtującym zarówno zewnętrze jak wnętrze budynku jest jasnoszary beton. Betonowy szkielet jest ocieplony i obłożony prefabrykatami z betonu architektonicznego. Dla podkreślenia szlachetnej jakości tego materiału zastosowaliśmy stolarkę z drewna klejonego w naturalnym kolorze.

Zależało nam na stworzeniu atrakcyjnych, przyjaznych dla użytkowników wnętrz. Przestrzeń wspólnej pracy jest duża i wysoka, przez okna widać drzewa i wysoką zieleń otaczającą budynek. Wszystkie poziomy łączy rzeźbiarska klatka schodowa, której wykonanie jako ciągłej wstęgi z monolitycznego żelbetu wymagało bardzo intensywnej współpracy architektów, konstruktorów i wykonawców.

Bardzo ważnym dopełnieniem architektury jest w tym projekcie zieleń. Zachowaliśmy na niedużej działce wszystkie zdrowe drzewa, a dodatkowo uzupełniliśmy powierzchnię biologicznie czynną zielonym dachem. W osi klatki schodowej po stalowych linkach wspina się bluszcz.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Siedziba Firmy EXG w Częstochowie Siedziba Firmy EXG w Częstochowie Siedziba Firmy EXG w Częstochowie Siedziba Firmy EXG w Częstochowie Siedziba Firmy EXG w Częstochowie Siedziba Firmy EXG w Częstochowie Siedziba Firmy EXG w Częstochowie