Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej

Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej

Pływalnia Miejska w Siemianowicach Śląskich jest najstarszą, zabytkową, krytą pływalnią w Polsce. Została oddana do użytku mieszkańców w 1908 roku. Obiekt w 1994 roku został przejęty przez gminę Siemianowice Śląskie i odremontowany. W 1997 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, pływalnię wpisano do rejestru zabytków ówczesnego województwa katowickiego. Warto podkreślić, że Pływalnia Miejska jest kolebką polskiego ratownictwa wodnego, a obecnie siedzibą siemianowickiego oddziału WOPR.

W latach 2016-2019 pływalnia była gruntownie modernizowana, co odbywało się w dwóch etapach: pierwszy (2016-2018) obejmował uszczelnienie niecki basenowej, wymianę wentylacji, wykończenie ścian hali basenowej i filarów płytkami ceramicznymi oraz renowację zabytkowego świetlika. Na nowo zaaranżowano wnętrze szatni i wyposażono w nowoczesne szafki, zamontowano także nowe kabiny i przebieralnie. Natomiast w 2019 roku przeprowadzono drugi etap rewitalizacji, wówczas szereg prac remontowych przeszedł sam budynek, w którym m. in. odrestaurowano i podświetlono elewację, przebudowano wejście główne i dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne, wymieniono technologię wody basenowej, pokrycie dachowe i obróbki blacharskie, a także zmodernizowano pomieszczenia natrysków oraz toalet.  Dzięki gruntownemu remontowi budynek Pływalni Miejskiej stał się nie tylko kolejną perełką architektoniczną Siemianowic Śląskich, która cieszy oko, ale przede wszystkim w pełni funkcjonalnym kompleksem rekreacyjnym, w ofercie którego każdy znajdzie coś dla siebie – można tam nie tylko popływać, ale też skorzystać z zajęć aerobiku w wodzie, fitnessu, rehabilitacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, siłowni oraz sauny. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zakończona w 2019 roku rewitalizacja Pływalni Miejskiej stanowiła element większej całości obejmującej także przyległy Park Hutnik. Cały kompleks został objęty dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Poprawa infrastruktury zabytkowej Pływalni w Siemianowicach Śląskich wraz z tworzeniem atrakcyjnych przestrzeni miejskich dla rodzin z dziećmi – Park Hutnik”

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej