Rewitalizacja obiektu Łazienki III w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju

Budynek przedstawiony od frontu. Widoczny jest skwer przedwejściowy otoczony niewysokim, kamiennym murkiem wraz z zielenią ozdobną, dwoma brązowymi ławkami oraz dwoma czarnymi latarniami. Zdjęcie
Projekt zakładał dostosowanie, rozbudowę i rewitalizację istniejącego obiektu Łazienki III do pełnienia funkcji kulturalnej przez Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Przedmiotowy budynek zlokalizowany jest przy ul. Witczaka 3 w Jastrzębiu-Zdroju na terenie Parku Zdrojowego po wschodniej stronie głównej alei spacerowej. W sąsiedztwie znajdują się inne zabudowania: budynek Łazienek II, Zakład Marii, drogi dojazdowe i parking. Budynek powstał ok. 1920r, dwukondygnacyjny, nie podpiwniczony, przykryty dachem płaskim z tarasem na całej powierzchni dachu ograniczony wysoką attyką. Elewacje posiadają symetryczny układ – nawiązują do uproszczonego klasycyzmu. Ostatnią funkcję jaką pełnił obiekt to Zakład Przyrodoleczniczy. W dniu 30.04.1993r. budynek wpisano do rejestru zabytków Klasy „A”, pod numerem A/1524/93 z dnia 30 kwietnia 1993 r. Od roku 1994 obiekt był nieużytkowany. W zmodernizowanym zabytkowym obiekcie organizowane są wystawy, których tematem przewodnim jest sztuka współczesna, a także przewidziano organizację warsztatów artystycznych. Wyjątkowym miejscem będzie umieszczony na tarasie punkt do obserwacji nieba oraz przyrody w jej wyższych partiach. Obserwatorium wyposażono w specjalistyczny sprzęt (np. lunety) przez które będzie można oglądać niebo i wspomniane unikatowe dziedzictwo przyrodnicze zabytkowego Parku Zdrojowego. Aby miejsce do obserwacji nieba było całoroczne, planujemy w przyszłości zadaszyć taras rozsuwaną szklaną kopułą. W ten sposób uniezależnimy obserwatorium od warunków pogodowych. W obserwatorium będzie również możliwość prowadzenia lekcji fizyki np. kosmolekcje. Będzie to również swoisty taras widokowy na Park Zdrojowy.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
W tle budynek dwukondygnacyjny utrzymany w kolorach brązu i bieli. Z przodu jest pas zieleni oraz otaczające budynek wysokie drzewa. Budynek przedstawiony od frontu. Widoczny jest skwer przedwejściowy otoczony niewysokim, kamiennym murkiem wraz z zielenią ozdobną, dwoma brązowymi ławkami oraz dwoma czarnymi latarniami. Widok wnetrza sali galerii w budynku, w kolorze białym z widocznymi oknami. Na drewnianym parkiecie po lewej stronie stoi czarny fortepian. Sale oświetlają sufitowe lampy w stylu art-deco. Wnetrze pokóju do zajęć laboratoryjnych. W centralnej części białego pokoju znajduje się stół, a na nim szczęść mikroskopów. Za stołem widoczna jest zabudowa meblowa w kolorze ciemnego drewna.