Postindustrialne dziedzictwo pograniczna – przebudowa z rozbudową obiektu na centrum dziedzictwa postindustrialnego „Łaźnia Moszczenica” w Jastrzębiu-Zdroju wraz z zagospodarowaniem terenu

Wejście do budynku od strony parkingu. Na szarej fasadzie budynku po prawej stronie w szczycie znajduje się tablica z logo oraz nazwą muzeum "Carbonarium" Zdjęcie
Projekt zakładał dostosowanie budynku byłych łaźni górniczych kopalni Moszczenica na Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego Łaźnia Moszczenica (CDP). Ten opuszczony budynek został przejęty przez samorząd gminy. Założeniem projektowym było pozostawienie budynku w jak najsurowszym stanie i w rezultacie wyeksponowanie historii jaką reprezentuje. Zachowanie szczerości architektonicznej budynku - ze względu na surowe przepisy przeciwpożarowe, wymagania dotyczące budynków publicznych czy w końcu zupełnie nową funkcję, którą należało wpisać w istniejącą „skorupę” - wymagało wiele pracy projektowej. Wyeksponowana została żelbetowa konstrukcja nośna budynku, wraz z wysokimi na dwie kondygnacje przestrzeniami użytkowymi. Co ciekawe, uważni zwiedzający wciąż mogą zauważyć pozostawione przez pierwszych budowniczych napisy, utrwalone na żelbetowych słupach i belkach. Nowa stolarka okienna zachowała oryginalne podziały. Płyty elewacyjne zachowały oryginalny wygląd, w części będąc po prostu wyczyszczone, a w części wymienione na nowe, lecz o takiej samej estetyce. Zachowano autentyczne detale, jak stalowe mocowania płyt elewacyjnych do konstrukcji czy stalowe opaski na słupach. W części klatek schodowych pozostawiono też oryginalne stopnice, wysłużone przez zastępy pracujących tu górników. Elementy takie jak posadzki przemysłowe, odsłonięte instalacje, przeszklony szyb windowy, oryginalne materiały pokazane we wnętrzach – beton, cegła, kamień i stal – dopełniają industrialnej charakterystyki całości. W ramach adaptacji budynku powstała wieloczęściowa ekspozycja pokazująca historię, rozwój, aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji z zachowaniem pełnej interaktywności eksponatów i prezentacji oraz z klasycznymi eksponatami górniczymi.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
W tle znajduje się budynek sześciokondygnacyjny utrzymany w jasnych kolorach. Na bliższym planie widnieją latarnie, fragment parkingu oraz pas zieleni. Zdjęcie przedstawia hol główny budynku. Na białej posadzce znajdują się czarne pasy dla osób słabowidzących. W górnej części zdjęcia widnieje zwisająca z sufitu czarna bryła węgla Wejście do budynku od strony parkingu. Na szarej fasadzie budynku po prawej stronie w szczycie znajduje się tablica z logo oraz nazwą muzeum "Carbonarium" Wnętrze holu głównego. Na pierwszym planie znajduje się czarny panel informacyjny. Na czarnej ścianie po prawej stronie widnieje białe logo wraz z napisem „Carbonarium”.