Rewitalizacja ul. Dworcowej w Bytomiu
Przedmiotem realizacji była rewitalizacja przestrzeni ul. Dworcowej w Bytomiu współfinansowana ze środków unijnych.
Ul. Dworcowa to jeden z głównych deptaków miejskich (powstałych jeszcze w średniowieczu) biegnący od dworca do centrum miasta (pl. Kościuszki). Ma długość ok. 450 i szerokość 15 m. Kamienice przy ulicy pochodzą w większości z przełomu XIX i XX w. i poza częścią mieszkalną, posiadają na parterach i w oficynach lokale usługowe (już na przełomie wspomnianych wieków działały tu m.in. sklep z kawą, jamajskim rumem, papierosami, drukarnia książek, pralnia, skład galanterii, reprezentacyjne hotele i kawiarnie).
Realizacja projektu miała na celu przywrócenie świetności tej reprezentacyjnej ulicy. Konieczność prac wynikała z degradacji przestrzeni i stanu nawierzchni. Projekt objął modernizację i zagospodarowanie przestrzeni ulicy (nowa nawierzchnia, oświetlenie, donice z roślinnością, mała architektura, monitoring, pneumatyczne słupki ograniczające wjazd, itd.). Ulicę podzielono na trzy strefy: komercyjną, ruchu i rekreacyjną. Wzdłuż ulicy zamontowano ławki oraz ponad 100 donic i pergoli z roślinnością miododajną. Znacząco ograniczono ruch samochodów (z wyjątkiem dojazdów do garaży, pojazdów dostaw czy służb miejskich), przez esowanie ulicy ruch został spowolniony. Umożliwiono ruch rowerów. Uporządkowano kwestię reklam przy ulicy.
Równolegle przez prywatnych inwestorów prowadzone były prace remontowe i termomodernizacyjne kilkunastu kamienic wzdłuż ulicy.
Projekt wynikał z GPR, zgodny był z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Bytomia (ReRoŚ). Prace prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków.