MUZEUM KULTURY WILAMOWSKIEJ W WILAMOWICACH

Budynek od strony południowej w otoczeniu zieleni która przylega do półotwartego patia służącego jako miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych. Na nim znajduje się zadaszona wiata. Zdjęcie
Wilamowianie to potomkowie osadników z Europy Zachodniej którzy zamieszkują obecnie niewielkie miasteczko Wilamowice koło Bielska – Białej w woj. śląskim. Po dziś dzień zachowali oni swoją unikalną kulturę, strój i język, który swoje źródła ma aż w średniowieczu. Język wilamowski zaczął jednak szybko zanikać po wojnie w wyniku komunistycznych represji. Idea powstania muzeum zrodziła się już w latach 70-tych XX wieku. Dzięki staraniom mieszkańców rozpoczęto długotrwały proces dokumentacji „umierającego” języka. Powstawały opracowania naukowe, gromadzono zbiory a dzięki współpracy z uniwersytetami z całego świata udało się zaangażować większą ilość mieszkańców do ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego. Z uwagi na brak odpowiedniego budynku w Wilamowicach, nadającego się do adaptacji na cele muzealno - społeczne, konieczne było zaprojektowanie nowego obiektu, nawiązującego do tradycyjnej zabudowy gospodarskiej bogatych kupców wilamowskich oraz tradycyjnego materiału budowlanego z którego słynęły Wilamowice – cegły ręcznie formowanej, ułożonej na budynku w sposób odzwierciedlający najstarsze wilamowskie hafty. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby funkcje użytkowe obiektu znajdowały się na poziomie parteru i odpowiadały potrzebom osób niepełnosprawnych, dzieci i osób starszych. Obiekt łączy ze sobą nie tylko funkcje muzealne, ale również przestrzeń, pełniącą funkcję centrum rewitalizacji ginącej kultury na gruncie społeczno-kulturalnym jak i naukowym. Wewnątrz prowadzone są nie tylko lekcje języka, warsztaty dla mieszkańców i turystów licznie odwiedzających Wilamowice, ale odbywają się także zajęcia mające na celu podtrzymanie ewenementów dla kultury Polski. Obiekt posiada również sale dostosowane do wystaw czasowych i spotkań, angażujących mieszkańców.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Budynek muzeum z lotu ptaka od strony południowej w ujęciu wieczornym rozświetlony światłem wewnętrznym. W otoczeniu budynki mieszkalne jednorodzinne oraz pola uprawne. Wejście główne do budynku muzeum wieczorową porą. Przed budynkiem pylon informacyjny z napisem w dwóch językach: Muzeum Kultury Wilamowskiej. Widok jednego z pomieszczeń ekspozycyjnych z bogatą kolekcją strojów wilamowskich. Osoby odwiedzjące muzeum odkrywają kolejne eksponaty umieszczone w wysuwanych szufladach i gablotach. Budynek od strony południowej w otoczeniu zieleni która przylega do półotwartego patia służącego jako miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych. Na nim znajduje się zadaszona wiata.