Planetarium - Śląski Park Nauki. Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Na zdjęciu widzimy zmodernizowany kompleks budynków Planetarium w otoczeniu roślinności parkowej oraz panoramę Siemianowic Śląskich. Zdjęcie
Przestrzeń publiczna wokół Planetarium Śląskiego, od momentu powstania, była wyjątkowa. Budynek zatopiony jest w zieleni, położony w centrum Parku Śląskiego, (a jednocześnie w GOP). Jeśli dodamy do tej lokalizacji tematykę gwiazd, kosmosu, uniwersum - łatwo zrozumieć niecodzienność tej lokalizacji. Projekt podkreśla niezwykłość lokalizacji i uwypukla znaczenie symbolu - jakim jest sam budynek Planetarium. Nowe obszerne kubatury Śląskiego Parku Nauki, ukryte zostały we wzgórzu, na którym został usytuowany historyczny budynek, chroniąc jednocześnie ukształtowanie terenu, zieleń i układ skarp. Jedynym śladem przeprowadzonych działań projektowych pozostało „świetliste pęknięcie” wzdłuż pawilonu wejściowego, dzięki któremu możliwe jest jego doświetlenie. Monumentalny, zamknięty, budynek istniejący, do którego dostęp możliwy był jedynie poprzez wysokie, tarasowe schody, połączono z otwartym, łatwo-dostępnym z poziomu terenu, przeszklonym pawilonem wejściowym, co jest szczególnie istotne w kontekście osób niepełnosprawnych. Przed wejściem zaprojektowano niewielkie forum – dobre miejsce dla sezonowych imprez i spotkań, gdzie latem można przysiąść i wypić kawę z widokiem na historyczną, odnowioną, połyskującą kopułę. Większość dachów nowoprojektowanych części o powierzchni prawie 3000 m2 stało się teraz zielonymi polanami, na których możemy odpocząć, poleżeć i podziwiać gwiazdy. To świetne miejsce dla organizowanych przez Planetarium cyklicznych imprez obserwacji nieba. Po modernizacji obie części obiektu – istniejąca i projektowana zostały powiązane panoramiczną windą usytuowaną przy zachodniej ścianie dziedzińca zegarowego. Umożliwia ona wygodny i logiczny dostęp do różnych stref budynku osobom niepełnosprawnym, (również w strefy wcześniej niedostępne).

Pomieszczenia ekspozycyjne zostały zaprojektowane w formie otwartych wygodnych przestrzeni. Mimo zlokalizowania ich „pod ziemią” strefy te, dla komfortu użytkowników, doświetlone są światłem dziennym. W części budynku zabytkowego dużą uwagę zwrócono na właściwe odrestaurowanie modernistycznych wnętrz. Świadomie zdecydowano, że nowy budynek mimo swojej pokaźnej skali będzie „architekturą tła”, dla historycznych, obecnych w świadomości wielu pokoleń form - ale mimo to będzie wyrazisty i zapamiętywalny. Nie przytłoczy tego co dobre, a nowe potrzebne funkcje i bogata oferta programowa, pozwolą Instytucji Planetarium funkcjonować i rozwijać się przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Na pierwszym planie widzimy marmurową posadzkę. W tle ściany z kolumnami, sufit oraz wejście do Planetarium. Na pierwszym planie zrewitalizowany staw z roślinnością szuwarową. W tle między drzewami błyszczącą kopuła Planetarium. Na zdjęciu widzimy zmodernizowany kompleks budynków Planetarium w otoczeniu roślinności parkowej oraz panoramę Siemianowic Śląskich. Widoczny z lotu ptaka zasięg prac modernizacyjnych budynków Planetarium wraz okolicznym terenem.