Zielona Strefa przy ul. Katowickiej w Bytomiu

Na pierwszym planie drewniane huśtawki na łańcuchach i urządzenia zabawowe, na nich bawiące się dzieci pod opieką dorosłych, za nimi osoby siedzące wokół skweru, w tle kamienice. Zdjęcie
Celem utworzenia Zielonej Strefy - mini parku (parku kieszonkowego) przy ul. Katowickiej było stworzenie dla okolicznych mieszkańców zielonej, przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej, miejsca spotkań czy spędzania czasu wolnego z dziećmi. Okolica ta położona jest z dala od miejskich terenów zielonych (parków czy lasów), w pobliżu nie ma też dużych placów zabaw ani innego miejsca rekreacji. Sama ulica przechodzi stopniową odnowę (odnowiono linię tramwajową, wiele kamienic), jednak nadal brak jej zielonych akcentów. Dlatego też od otwarcia teren cieszy się dużym zainteresowaniem i jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców tego obszaru miasta. W ramach inwestycji, w miejscu wyburzonej kamienicy (na terenie o powierzchni 707 m2) utworzono zieloną strefę rekreacyjną obejmują:
- nasadzenie roślinności,
- ustawienie siedzisk, leżaków i ławek,
- montaż urządzeń zabawowych (mini ścianki wspinaczkowej, huśtawek, piaskownicy, gabinetu luster),
- montaż budek dla ptaków i owadów,
- montaż stojaków rowerowych.
Przestrzeń utrzymano w industrialnej stylistyce oraz ceglanej kolorystyce. Całość od ulicy oddziela ogrodzenie w kształcie napisu BYTOM. Teren jest oświetlony i monitorowany. Dodatkowo wykonano ciągi piesze ułatwiające dostęp do mini parku od ulic i sąsiednich budynków. Zielona Strefa otwarta została 9 czerwca 2022 r. Projekt zrealizowano z inicjatywy mieszkańców, a sposób zagospodarowania przestrzeni był z nimi konsultowany i ustalany. Wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem archeologicznym oraz konserwatorskim. Całkowita wartość zrealizowanego projektu to 1 mln 347 tysięcy zł. Na prace pozyskano dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (z Metropolitalnego Fundusz Solidarnościowego) w wysokości 370 tysięcy zł.

linki o inwestycji:
https://www.bytom.pl/aktualnosci/index/Park-kieszonkowy-przy-ul.-Katowickiej-juz-otwarty-/idn:37569
https://archinea.pl/park-kieszonkowy-zielona-strefa-powstala-wspolnie-z-mieszkancami/(w tym zdjęcie z drona)
https://bytom.naszemiasto.pl/park-kieszonkowy-w-bytomiu-otwarty-zdjecia-zielona-strefa/ar/c1-8859113

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Na pierwszym planie dorośli siedzący na murkach i pilnujący dzieci licznie korzystające z urządzeń zabawowych. Na dalszym planie mini ścianka wspinaczkowa, urządzenia zabawowe, trawnik, drzewka. Zdjęcie z drona przedstawiające z góry drewniano-metalowe urządzania zabawowe Strefy, układające się w trzy połączone trójkąty, wokół zróżnicowana nawierzchnia, trawniki z drzewkami, ławki, leżaki. Ogólny widok na skwer. W centrum stojaki z krzywymi lustrami, za nimi drzewka i przestrzeń z drewniano-metalowymi urządzeniami zabawowymi, wokół trawnik z drewnianymi leżakami, w tle mur kamienicy. Na pierwszym planie drewniane huśtawki na łańcuchach i urządzenia zabawowe, na nich bawiące się dzieci pod opieką dorosłych, za nimi osoby siedzące wokół skweru, w tle kamienice.