Rewitalizacja bulwarów nad rzeką Czarna Przemsza (III etap) w Będzinie

Brukowane ścieżki na bulwarach wśród drzew. Po prawej stronie przestrzenna rzeźba przedstawiająca kolorowy logotyp Będzina w kształcie nieregularnych elips. Zdjęcie
Nadbrzeżne okolice Czarnej Przemszy w bliskiej odległości od zamku zostały przekształcone w prawdziwe centrum rekreacyjno-kulturalne Będzina. Rewitalizacja przebiegała w kilku etapach. W zeszłym roku (2022) zakończył się III etap rewitalizacji bulwarów nad Czarną Przemszą obejmujący tereny wokół budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem stał się plac przed biblioteką, który zyskał zupełnie nowe oblicze. Nowoczesna nawierzchnia placu, pięć betonowych okręgów, przestrzenny napis „Będzin górą!”, ławeczka z królem Kazimierzem Wielkim, odpowiednio dobrana niska zieleń i drewniane siedziska tworzą miejsce sprzyjające odpoczynkowi. Wzdłuż przepływającej obok rzeki powstało kilka stref wypoczynku z wygodnymi leżakami, hamakami oraz okrągłymi siedziskami z betonu. Mając coraz większą świadomość ekologiczną stworzono ponad 100-metrowy odcinek ogrodu deszczowego. Odpowiednio dobrana roślinność ma za zadanie zbieranie i oczyszczanie wody opadowej. Na całym odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Krasickiego powstała ścieżka rowerowa oraz towarzyszący jej ciąg pieszy, przy którym stoją ławki, stojaki rowerowe, rowerowe stacje naprawcze, latarnie i inne elementy małej architektury. Przy ul. Piłsudskiego, w pobliżu stojaków, na tle traw ustawiona została 3-metrowa rzeźba przedstawiająca bicykl. Na tyłach biblioteki powstał parking z 20 miejscami postojowymi. Dopełnieniem zmodernizowanych bulwarów jest nowo wybudowana hala widowiskowo-sportowa Będzin Arena po drugiej stronie ul. Piłsudskiego. Zrewitalizowane bulwary są obecnie miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i imprez rekreacyjnych, jak chociażby obchodów Święta GZM, Jarmarku bożonarodzeniowego czy wielkanocnego.
Rewitalizacja bulwarów Czarnej Przemszy przebiegała w kilku etapach. W etapie I powstała siłownia „pod chmurką” i ogrodzony plac zabaw, gdzie zarówno seniorzy ćwiczący na świeżym powietrzu, jak i rodzice z dziećmi chętnie spędzają aktywnie czas. Obecnie bulwary to miejsce integracji mieszkańców Będzina i przestrzeń do wspólnego wypoczynku nad wodą, co ułatwiają drewniane ławki, szezlongi i parklety. Strefę rekreacyjno-sportową uzupełnia forum miejskie z punktami gastronomicznymi, gdzie można biesiadować i spędzać czas ze znajomymi. Zbudowana w II etapie zatoka teatralna wraz z dwiema widowniami plenerowymi to dopełnienie tego ciekawego punktu na rekreacyjnej mapie Będzina. Zbudowano także zielony parking oraz ścieżkę rowerową, dla tych którzy wolą przyjechać tu na dwóch kółkach. III etap, którego pomysłodawcą była firma PPHU Bros Piotr Porosa, kończy rewitalizację bulwarów.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Plac przed biblioteką. Na pierwszym planie rzeżba przedstawiająca srebrny bicykl, w tle drzewa. Brukowane ścieżki na bulwarach wśród drzew. Po prawej stronie przestrzenna rzeźba przedstawiająca kolorowy logotyp Będzina w kształcie nieregularnych elips. Widok z lotu ptaka na plac przez biblioteką. W centralnej części trzy trawniki w kształcie koła, po prawej stronie ławeczka z królem Kazimierzem i metalowa ramka do robienia zdjęć. W centralnej części ścieżka rowerowa oraz ścieżka spacerowa. Po lewej stronie wzgórek z przestrzennym napisem Będzin górą i zielone drzewo.