LUX hala widowiskowo - sportowa w Bobrownikach - Rogoźniku

Wieczorny widok z lotu ptaka na rozświetlony obiekt i oświetlone zagospodarowanie terenu. Półprzeźroczysta wyższa bryła budynku świeci od wewnątrz i stwarza wrażenie unoszącego się nad ziemią lampionu, który można dostrzec z daleka. W tle niewielkie domy mieszkalne. Zdjęcie
IDEA LUX Hala widowiskowo- sportowa zlokalizowana w Rogoźniku jest próbą zintegrowania przestrzeni sportowej z naturalnym oświetleniem w ciągu dnia oraz odwróceniem tej idei w ciągu nocy. Próbą stworzenia optymalnych warunków uprawiania sportu, organizowania rozgrywek i turniejów sportowych w odczuciu jak na otwartym terenie. I ostatecznie jest próbą dostosowania jej gabarytów do otaczającej zabudowy i oddziaływania na nią. Geometryczna forma obiektu wynika poniekąd z otaczającej zabudowy, którą tworzą w większości bryły prostopadłościenne. Podzielona na dwie części - wyższą pełniącą funkcję sportową oraz niższą z funkcją wspomagającą.
LUX. Inspiracja światłem naturalnym. Obiekt dzięki zastosowanemu materiałowi przyjmuje na zewnątrz naturalny kolor otoczenia w zależności od pory dnia czy nawet pory roku: pomarańczowy, niebieski lub srebrny. Jego niższa część w całości przeszklona odbija otoczenie, optycznie zanika i pozwala wydobyć główną ideę - inspirację światłem naturalnym. Sportowa funkcja obiektu mieści się w zamkniętej formie prostopadłościanu, który optycznie zdaje się unosić nad ziemią. Wrażenie lekkości nadaje mu półprzeźroczysta bryła, przez którą światło przenika do wnętrza obiektu. I tym razem ogromną rolę odgrywa światło naturalne. Efekt rozświetlenia rozmywa granicę między jego wnętrzem, a zewnętrzem i sprawia wrażenie otwartej przestrzeni zasymilowanej z otoczeniem. Tak ukształtowana forma to pozytyw w ciągu dnia, ale i negatyw również nocą. Ciemne otoczenie staje się ponownie tłem, tym razem celem wydobycia światła z wewnątrz. To swego rodzaju lampion podkreślający rangę obiektu i wydarzenia, które w nim mają miejsce. Z czasem staje się naturalną częścią otoczenia również nocą i punktem charakterystycznym w okolicy.

KONTEKST OTOCZENIA. Obiekt zaprojektowano w postaci dwóch nałożonych i przenikających się prostopadłościanów. Forma ta nawiązuje poniekąd do otaczającej zabudowy i wpisuje się wielkościowo w charakter tej prostej przestrzeni. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby nie zdominował otoczenia mimo swoich niemałych gabarytów. Efekt ten został osiągnięty poprzez ukształtowanie głównej bryły z materiałów półprzeziernych nadających obiektowi lekkości i pozwalających mu na optyczne scalanie się z otoczeniem w zależności od pory dnia czy pory roku. Część niższa w całości przeszklona optycznie przyjmuje i odbija otaczające drzewa podkreślając lekkość całego założenia. Obiekt został zrealizowany w wysokiej kulturze budowania z użyciem wysokiej jakości materiałów. Ich dobrze skontrastowany kolor z fakturą wpływa na jego spektakularny wygląd.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Wieczorny widok z lotu ptaka na rozświetlony obiekt i oświetlone zagospodarowanie terenu. Półprzeźroczysta wyższa bryła budynku świeci od wewnątrz i stwarza wrażenie unoszącego się nad ziemią lampionu, który można dostrzec z daleka. W tle niewielkie domy mieszkalne. Wnętrze hali w nocy. Na pierwszym planie siedzenia trybun sportowych, ciemna podłoga do gry z trzema piłkami pośrodku i dwoma koszami do koszykówki po bokach. W oddali ściana w połowie wysokości pełna, a w połowie świecąca, półprzezierna. Nad ciemną podłogą widoczne linie sufitu wraz z liniami oświetlenia. Widok hali w dzień z perspektywy człowieka. Na pierwszym planie drzewa i trawa, z której wyłania się niska ciemna bryła budynku z napisem LUX. Na niej spoczywa jasna, półprzezierna wysoka bryła hali. W tle spokojne niebo. Wnętrze holu w świetle dziennym. Na pierwszym planie jasna podłoga i ciemny sufit oraz dwie sofy i duże przeszklenie. Z holu widoczne wnętrze hali sportowej z boiskiem do gry. W oddali jasna lada recepcji i kolorowe krzesła.