Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego. Widok nocny. Na pierwszym planie oświetlony, nowoczesny plac z trawnikiem i drewnianymi podes
Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach od września 2020 r. mieści się w nowej lokalizacji, w miejscu dawnego młyna elektrycznego. Budynek, usytuowany w samym centrum miasta, zachwyca odwiedzających swoją nowoczesnością i funkcjonalnością. Nowa siedziba jest pełna pięknych i doskonale wyposażonych przestrzeni oraz innowacyjnych rozwiązań. Znalazły się w niej m.in. przyjazna i wygodna czytelnia prasy, taras z leżakami do czytania na świeżym powietrzu, wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, świetnie zaopatrzony dział multimediów, pracownie dla twórców, wielofunkcyjna sala konferencyjna czy studio nagraniowe. Planowane jest również otwarcie kawiarni na najwyższym piętrze budynku. Nowa siedziba żorskiej biblioteki powstała dzięki realizacji projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap II Spółdzielnia Kultury”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wartość tego projektu to 12 375 722,22 zł, z czego 7 073 228,72 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 832 144,56 zł dofinansowanie z budżetu państwa.
Prowadzona z rozmachem inwestycja polegała na kompleksowej modernizacji nieużywanego od lat budynku i przystosowaniu jego pomieszczeń na cele społeczno-kulturalne. W efekcie powstała siedziba o ciekawej architekturze i optymalnej powierzchni użytkowej, z licznymi multimedialnymi rozwiązaniami i nowoczesnym wystrojem. To przyjazne miejsce, realizujące potrzeby czytelników, ale też dające możliwość miłego spędzenia czasu oraz prowadzenia działań realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne użytkowników z obszaru rewitalizacji.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego. Widok nocny. Na pierwszym planie oświetlony, nowoczesny plac z trawnikiem i drewnianymi podes Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego. Widok wnętrza - czytelnia dla dzieci. Na pierwszym planie strefa odpoczynku i zabawy z koloro Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego. Widok wnętrza - wypożyczalnia z jasnymi regałami z książkami po bokach. W części centralnej m Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego. Na pierwszym planie strefa odpoczynku z okrągłymi stolikami i krzesłami. W oświetlonym pomies