Rewitalizacja zdegradowanego budynku Pałacu Rheinbabenów

Pałac Rheibabenów zwany Zameczkiem. Widok od frontu, na pierwszym planie fontanna z tryskającymi z posadzki podświetlonymi kolorowo strumieniami wody. W tle Zameczek ze szklaną 8-boczną oranżerią po
Przedmiotem rewitalizacji był zabytkowy budynek Pałacu Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich - dzielnicy Michałkowice. XVI-wieczny pałac od stycznia 2016 r. stanowi oddział Siemianowickiego Centrum Kultury, w którym organizowane są zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w sekcjach artystycznych, edukacyjnych i sportowych. W czerwcu 1995 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pałac otoczony jest przez rozległy Park „Górnik”. Realizacja inwestycji podzielona była na dwa etapy, które przeprowadzono w latach 2017–2020 przy współudziale środków unijnych.
Projekt zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Rewitalizacja obiektu obejmowała roboty budowlane oraz instalacyjne, w tym: remont pokrycia i konstrukcji dachu, izolacje przeciwwilgociowe, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, rozbiórkę powojennej przybudówki, remont konserwatorski elewacji (w tym m.in. naprawa i odtworzenie gzymsów), renowację zabytkowej oranżerii (m.in. w zakresie szklenia i konstrukcji stalowej, posadzek i wymiany instalacji), wykonanie iluminacji budynku, wykonanie remontu wnętrz pałacu (m.in. posadzek, stolarki drzwiowej, okładzin ściennych, sufitów, sztukaterii oraz sanitariatów), wydzielenie klatki schodowej poprzez montaż ścian i drzwi ognioodpornych, instalacji wewnętrznych (m.in. elektrycznych, co, cwu, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji) oraz remont zadaszenia wejścia głównego, remont tarasu, schodów i balustrad. Obiekt został również częściowo dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi, m.in. poprzez montaż podnośnika dla wózków inwalidzkich i matek z dziećmi oraz dostosowanie dla tych osób  znajdującego się na parterze budynku sanitariatu.

Po kompleksowej rewitalizacji Pałac Rheinbabenów stał się jednym z najpiękniejszych obiektów w Siemianowicach Śląskich, przyciągając jak magnes mieszkańców miasta i odwiedzających je gości. Kryształowe żyrandole w sali lustrzanej, nowy parkiet, marmury, odtworzona sztukateria ścienna i sufitowa i oranżeria z pięknymi witrażami i egzotycznymi roślinami tworzą jego wspaniały klimat. Ale przede wszystkim jest tętniącym życiem miejscem działalności kulturalnej (koncerty, wernisaże, warsztaty, imprezy taneczne i okolicznościowe) i edukacyjnej (zajęcia: taneczne, plastyczne, ceramiczne i wokalne, realizowane w sekcjach artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych; spotkania grup artystyczny i stowarzyszeń, jak Klub Seniora Michałkowice 60+, Grupa Artystyczna LAURA, Teatr Domino). W pałacu organizowane są również konferencje, spotkania biznesowe, eventy firmowe i imprezy okolicznościowe.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
Pałac Rheibabenów zwany Zameczkiem. Widok od frontu, na pierwszym planie fontanna z tryskającymi z posadzki podświetlonymi kolorowo strumieniami wody. W tle Zameczek ze szklaną 8-boczną oranżerią po Pałac Rheibabenów zwany Zameczkiem - widok nocą z podświetloną fontanną na pierwszym planie z kolorowymi tryskającymi z posadzki strumieniami wody. W tle Zameczek ze szklaną 8-boczną oranżerią po praw Pałac Rheibabenów zwany Zameczkiem. Widok oświetlonego wnętrza Sali bankietowej z kryształowymi żyrandolami i rozstawionymi w luźnych rzędach krzesłami. W tle, na podeście otwarty fortepian oraz nagł Pałac Rheibabenów zwany Zameczkiem. Widok jasnego, kolorowego wnętrza oranżerii ze szklanym dachem. W oranżerii ustawione wokół stolików miękkie fotele. Za nimi sztalugi z obrazami, kwiaty i palmy w