CEE ARKA powstało w celu przeciwdziałania degradacji terenów nadbrzeżnych wzdłuż potoku Moszczanka, zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a przede wszystkim w celu poprawy i ochrony różnorodności biologicznej. Obejmuje obszar ok. 7 ha w dzielnicy Moszczanica w Żywcu, na terenie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących. Położenie na obrzeżach miasta, w otoczeniu łąk i zagajników czyni to miejsce idealnym do stworzenia warunków ochrony bioróżnorodności oraz zrównoważonego ich wykorzystania w celu szeroko pojętej edukacji ekologicznej. W ramach projektu wykonano prace przyrodnicze polegające m.in. na: usunięciu roślin inwazyjnych, rekultywacji 2 ha terenu, siewu bylin i roślin w celu odtworzenia naturalnych łąk, nasadzeniu licznych drzew, krzewów i roślin miododajnych. Zainstalowano budki lęgowe dla ptaków i schronienia dla owadów. Utworzono trasę dydaktyczno-przyrodniczą, wyposażoną w małą infrastrukturę oraz tablice edukacyjne. Na tablicach umieszczono krótkie informacje w języku Braille’a. Przebudowano i zaadaptowano do celów edukacyjnych zabytkowy - pochodzący z 1907 r. budynek stajni „Pod Głową Konia” i utworzono w nim funkcjonalne, kompleksowo wyposażone Centrum Edukacji Ekologicznej, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obiekt dysponuje nowoczesnymi salami do prowadzenia zajęć edukacyjnych, salą konferencyjną, biurami, zapleczem socjalnym i przestronnym tarasem. W bezpośrednim otoczeniu budynku utworzono miejsca parkingowe, powstała sezonowa altana i ścieżka sensoryczna w celu prowadzenia warsztatów w terenie. Zakupiono pomoce dydaktyczne: sprzęt pszczelarski i ogrodniczy.
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2014-2020.
Centrum Edukacji Ekologicznej ARKA działa przy Zespole Szkól Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu. Obiekt jest dostępny dla wszystkich mieszkańców i turystów, aczkolwiek głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Najważniejsze linie tematyczne to: pszczoły, zioła i rośliny miodne, ekologia i środowisko, segregacja odpadów, recycling i inne. Warsztaty i zajęcia edukacyjne są świadczone nieodpłatnie, mają charakter przede wszystkim edukacyjno-zabawowy i uczą szeroko rozumianej ekologii, poszanowania środowiska naturalnego w sposób atrakcyjny, zachęcający do aktywności oraz wdrażania w życiu codziennym rozwiązań i pomysłów prezentowanych w CEE Arka. Projekt stanowi podstawę do rozszerzenia działalności na rzecz ekologii i ochrony bioróżnorodności na tym terenie w nadchodzącej perspektywie finansowej 2020-2027. Link do strony: http://arka.moszczanica.pl/