Budowa oraz wyposażenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach wraz z zagospodarowaniem terenu

Budowa oraz wyposażenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach Na pierwszym planie plac wyłożony płytami z widokiem na wejście główne do biblioteki. Budynek podświetlony część wejściowa przeszklona umieszczona za wysokimi kolumnami. Fotografia pochodzi ze zbiorów Zgłaszającego
Przedmiotem projektu była budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego 3, na działce w centrum miasta stanowiącej nieużytek. Inwestycja realizowana była w 3 etapach - budowa budynku, wyposażenie budynku, zagospodarowanie terenu wokół budynku.
W oparciu o projekt powstał budynek jednokondygnacyjny, bez barier architektonicznych, ze strefami dostępnymi dla użytkowników oraz zapleczem administracyjnym. Łącznie liczy blisko 2 tys. m2. W przestrzeni dla użytkowników znajduje się na parterze Dział dla Dzieci i Młodzieży z wolnym dostępem
do księgozbioru. W holu zaprojektowano otwartą przestrzeń wystawową oraz zamkniętą salę spotkań i salę warsztatową. Na piętrze dla użytkowników usytuowano otwartą przestrzeń Wypożyczalni i Czytelni Internetowej. W odrębnych pomieszczeniach zamknięto Czytelnię ogólną i Dział Audiowizualny.
Na piętro prowadzą schody oraz winda. Do wewnętrznego użytku oddano 2 magazyny, archiwum i zaplecze socjalne. Na zewnątrz ścianę południową urozmaica taras. Ściana wschodnia i północna otoczona jest kolumnadą. Zagospodarowanie działki według projektu objęło budowę trejażu, piramidy linowej, brukowanie głównego traktu prowadzącego do wejścia głównego biblioteki oraz małą architekturę. Trzecim etapem inwestycji było zaaranżowanie i wyposażenie wnętrza budynku. Wnętrza utrzymane są w stonowanej kolorystyce bieli i szarości z akcentami czerwieni i drewnopodobnymi meblami.
W przestrzeniach dla użytkowników są meble wypoczynkowe w powyższej kolorystyce, a na wybrane ściany położono panele akustyczne. Wnętrza są spójne i nowoczesne.

Budowa siedziby biblioteki została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020". Zagospodarowanie terenu wokół biblioteki zostało dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Budowa oraz wyposażenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Widok wnętrz, na pierwszym planie otwarta przestrzeń wypożyczalni i czytelni internetowej. Po bokach i w tle regały z książkami. Fotografia pochodzi ze zbiorów Zgłaszającego Budowa oraz wyposażenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Widok na wnętrze, po lewej stronie kolorowe pufy do siedzenia i niewielki stolik. Po prawej stronie zabudowana jasna lada przed regałami z książkami. W tle dwa biurka z komputerami i krzesełkami. Fotografia pochodzi ze zbiorów Zgłaszającego Budowa oraz wyposażenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach Na pierwszym planie plac wyłożony płytami z widokiem na wejście główne do biblioteki. Budynek podświetlony część wejściowa przeszklona umieszczona za wysokimi kolumnami. Fotografia pochodzi ze zbiorów Zgłaszającego Budowa oraz wyposażenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Na pierwszym planie trawnik, przylegający do placu wyłożonego płytkami. W głębi schody z balustradą prowadzące do wejścia do budynku Biblioteki. Zdjęcie wykonane w porze nocnej. Fotografia pochodzi ze zbiorów Zgłaszającego