Centrum Usług Społecznych w Zabrzu

Centrum Usług Społecznych w Zabrzu. Kompleksowa rewitalizacja budynku gazowni z 1870 r. wraz z terenem przyległym. Widok na 3 piętrowy klinkierowy budynek z mocno wysuniętym okapem dachu. Na pierwszym
Włoska rezydencja pałacowa? - Nie, budynek przemysłowy w Zabrzu! Inwestycja polegała na kompleksowej rewitalizacji budynku gazowni z 1870 r. wraz z terenem przyległym. Obiekt charakteryzuje piękna elewacja z niespotykanym i mistrzowsko wykonanym wątkiem ceglanym, spoczywającym na masywnym kamiennym cokole, ceglane pilastry o rzeźbiarskim charakterze na wysokości drugiej kondygnacji zwieńczone półłukami, pod którymi zabudowano duże okna. Elewację zwieńcza mocno wysunięty okap dachu. Uwagę przykuwa kamienna płaskorzeźba z kobiecą głową w koronie, w środkowej części ściany tuż pod okapem. Całość bardziej przypomina w charakterze włoską rezydencję pałacową z pogranicza epok gotyku i renesansu, niż budynek przemysłowy z początku XX w. I to właśnie zagadkowa elewacja podupadającego budynku, która przetrwała jego wieloletnią degradację stała się inspiracją rozwiązań projektowych. Obiekt zrewitalizowany został z dbałością o szczegóły architektoniczne. Jest przykładem wzorcowego połączenia historycznej tkanki z nowoczesnym wnętrzem i wykończeniem. Remont budynku umożliwił podkreślenie i wydobycie walorów zabytkowych obiektu, a co za tym idzie zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta. Inwestycję przeprowadzono zgodnie z wszelkimi wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków, z dbałością o należyte wyeksponowanie detalu architektonicznego, w tym klinkierowej elewacji. Stworzono przestrzeń sprzyjającą działaniom z zakresu aktywizacji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu, poprzez utworzenie infrastruktury umożliwiającej prowadzenie działalności z zakresu wspierania osób starszych i niepełnoletnich. Całość tworzy niepowtarzalną atmosferę, w której światło odgrywa ważną rolę nawiązując historycznie do osadzonej w murze postaci Tyche-bogini światła mającej chronić mieszkańców miasta.

 

Trzy elementy, które miały wpływ na kształtowanie rozwiązań architektonicznych to: cegła, z której wzniesiono budynek, jego industrialny charakter oraz światło. Ceglany wątek zastosowany przy wznoszeniu głównej i bocznej elewacji budynku, został zastosowany w kreowaniu wykończenia dla ogólnodostępnych wnętrz budynku i przebudowywanych części elewacji. Dodatkowo dla podkreślenia dawnego industrialnego charakteru zabudowy, jedną ze ścian w zaprojektowanym i otwartym przez trzy kondygnacje holu, wykonano na całej powierzchni ze szklanych dyli o zmrożonej strukturze. Dla pełnego wydobycia wrażenia industrialnego wnętrza, na wysokości drugiej kondygnacji podwieszono w holu oryginalną odrestaurowaną suwnicę - świadka dawnych czasów funkcjonowania gazowni. Rewitalizacja zrujnowanego obiektu jest jednym z kroków ożywienia przestrzeni zabytkowego osiedla Zandka.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Centrum Usług Społecznych w Zabrzu. Widok wnętrza - otwarty przez trzy kondygnacje hol z przeszklonymi łącznikami na stalowych konstrukcjach. Po lewej ceglana ściana. Hol przekryty przeszklonym dachem Centrum Usług Społecznych w Zabrzu. Widok wnętrza - otwarty hol, wiszące na długich linach lampy. Na wysokości drugiej kondygnacji podwieszono oryginalną, odrestaurowaną suwnicę. Industrialny charakte Centrum Usług Społecznych w Zabrzu. Kompleksowa rewitalizacja budynku gazowni z 1870 r. wraz z terenem przyległym. Widok na 3 piętrowy klinkierowy budynek z mocno wysuniętym okapem dachu. Na pierwszym Centrum Usług Społecznych w Zabrzu. Widok zimowy. Na pierwszym planie zasypany śniegiem plac przed wejściem do budynku. W tle oświetlony od środka, ceglany budynek  z efektownymi przeszkleniami zwieńc