Szkoła podstawowa i sala gimnastyczna dla zespołu szkół w Poczesnej
Realizacja kompleksu edukacyjno-sportowego w Gminie Poczesna, jest największą - do tej pory - w historii Gminy (mającej budżet 60 milionów złotych) inwestycją. Jej całkowity koszt przekroczył kwotę 17 milionów złotych.
Plany tej szkolno-sportowej inwestycji powstawały od 2005 roku. Natomiast prace budowlane pierwszej części całej inwestycji, czyli szkoły podstawowej, rozpoczęły się 8 marca 2010 roku. Budowa przebiegała zgodnie z harmonogramem prac. Już w roku szkolnym 2011/2012 – dzieci rozpoczęły naukę w nowych, nowoczesnych i bardzo estetycznych pomieszczeniach.
Projektanci szkolno-sportowej inwestycji pomyśleli o wszystkim. Szerokie i widne korytarze zwiększają bezpieczeństwo uczniów, szczególnie podczas przerwy. Na uwagę zasługują również sanitariaty – nie tylko są estetyczne, ale również bardzo funkcjonalne i przemyślanie rozmieszczone w całej szkole (oprócz tradycyjnych toalet są także stanowiska z prysznicami). Każda z klas ma zaplecze. Projektanci i wykonawcy nie zapomnieli, że z wybudowanego przez nich obiektu korzystać będą dzieci. Dlatego dużą wagę przyłożyli także do strony estetycznej oraz kolorystyki. Dzięki takiemu podejściu, szkoła nie jest jedynie nowoczesna i wygodna, ale również kolorowa i przyjazna. Nie odstrasza młodych
ludzi, a wręcz zachęca ich do przyjścia i do nauki. Na uwagę i podkreślenie zasługuje również to, że obiekt został tak zaprojektowany, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie dydaktyczne, wychowawcze i administracyjne, szkoły.
Do budowy szkoły zostały użyte najlepsze i najnowocześniejsze materiały (certyfikaty znajdujące się w kilkunastu segregatorach dokumentacji inwestycji, do wglądu w Urzędzie Gminy Poczesna. Część zamieszczona na płytce CD i dołaczona do zgłoszenia).
Wykonawca stosował nowoczesne technologie. Dzięki temu można mówić, że szkoła jest nie tylko nowoczesna, estetyczna i kolorowa, ale także ekonomiczna jeśli chodzi o utrzymanie.
Dobra izolacja ścian, podłóg, sufitów nie powoduje „strat” ciepła. Podobnie jest z oknami – nie tylko estetycznymi i psującymi do całego budynku i elewacji, ale również o bardzo dobrej jakości technicznej.
Całkowita użytkowa powierzchnia budynku szkoły podstawowej wynosi 2,5 tys. m².
Kubatura – 11 tys. 870 metrów kwadratowych:
- 12 sal lekcyjnym z profesjonalnymi zapleczami dydaktycznymi,
- przestronna świetlica,
- centrum informacyjno – biblioteczne składające się z biblioteki, czytelni, centrum multimedialnego i dwóch pracowni komputerowych,
- centrum administracyjne z sekretariatem, pokojem nauczycielskim, salą konferencyjną i archiwum oraz gabinetem lekarskim,
- sala gimnastyczna z pełnym zapleczem sanitarnym (szatnie, natryski) oraz sala gimnastyki korekcyjnej,
- hol główny z portiernią i aneksem dla gości,
- szatnia – z szerokimi boksami.
Należy podkreślić, że nowoczesna szkoła podstawowa w Poczesnej, to nie tylko funkcjonalny i estetyczny budynek. To także nowoczesny kompleks boisk sportowych z bieżnią o łącznej powierzchni 2. 900 tyś. metrów kwadratowych. Nawierzchnia pokryta materiałem, który pozwala bezpiecznie przeprowadzać zajęcia z dyscyplin lekkoatletycznych jak również rozgrywać mecze m.in. tenisowe, w siatkówkę, w piłkę
nożną czy piłkę siatkową. Wszystko zabezpieczone tzw. „piłkołapami”, które chronią przed „wyrzuceniem” piłki poza boiska.
Zwieńczeniem całej inwestycji oświatowo-sportowej, jest nowoczesna sala gimnastyczna. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 13 września 2012. Sala jest nowoczesnym obiektem spełniającym wszystkie standardy bezpieczeństwa.
W otwartym we wrześniu budynku o łącznej powierzchni użytkowej obiektu – 3628,87 mkw, kubaturze - 25580,04 metrów sześciennych znajduje się:
- hol główny - ze schodami prowadzącymi na antresolę i trybuny,
- pomieszczenia sanitarne dla widzów i zawodników
- szatnie,
- pomieszczenia techniczne i magazyny
- kuchnia i stołówka
- arena.
Wymiary areny – 32 m na 18 m
- powierzchnia sali gimnastycznej – 821,54 m kw
- wysokość sali gimnastycznej – 8,5m – 10,47m
Należy podkreślić, że boisko ma podłogę sportową powierzchniowo – elastyczną. Zostało zaprojektowane jako wielofunkcyjne – do rozgrywek w siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Na sali sportowej zamontowano dwie kurtyny grodzące umożliwiające podział na
trzy boiska treningowe.
Nowością i ogromnym udogodnieniem są rzadko stosowane, a w obiektach starszych prawie w ogóle nie instalowane, tzw. trybuny rozsuwane. Doskonałe rozwiązanie szczególnie, kiedy pojawia się wielu kibiców lub osoby niepełnosprawne.
Nowoczesna sala gimnastyczna, to obiekt, w którym organizowane będą nie tylko zawody i zajęcia sportowe, ale również imprezy kulturalne: występy artystyczne, koncerty.
A to dzięki temu, że sala ma doskonałą akustykę i została wyposażona w nowoczesny, i wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający.
Trzeba dodać, że cały obiekt przyjazny jest osobom niepełnosprawnych: podjazdy, pyrzystosowane sanitariaty, itp.