Galeria Handlowa Agora Bytom

photo_143_1197.jpg photo_143_1197.jpg

Agora Bytom to dzieło duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners oraz norweskiej firmy Borgestad. Celem inwestorów było stworzenie w Bytomiu wielofunkcyjnego obiektu, nawiązującego do historii miasta i harmonijnie wpisującego się w jego architekturę, a także stanowiącego ważny element rozwoju ekonomicznego regionu. W Agorze mieści się wiele sklepów z licznych branż m.in. odzieżowej, obuwniczej, sportowej, kosmetycznej i elektronicznej. Wśród nich są najpopularniejsze marki o międzynarodowej renomie. Agora Bytom to nie tylko galeria handlowa, ale również miejsce spotkań, centrum rozrywki i biznesu. Elementem odróżniającym Agorę od innych inwestycji jest podejmowanie działań skoncentrowanych na wspieraniu i animacji kultury, której poświęcono trzecie piętro obiektu. Powierzchnię tą przeznaczono do dyspozycji świata kultury: lokalnych artystów oraz instytucji kulturalnych, w tym Bytomskiego Centrum Kultury, Śląskiego Teatru Tańca i Opery Śląskiej. Z kolei lokalni malarze i plastycy promują swoją twórczość w specjalnej galerii umieszczonej w przestrzeni atrium. Do dyspozycji klientów jest dodatkowo kino Cinema City, Fantasy Park oraz wiele restauracji i kawiarni.
Budowa Agory odmieniła centrum Bytomia. Rewitalizacji poddano znajdujący się przed Agora Plac Kościuszki, na którym dziś, prócz drzew i ławeczek znajduje się również fontanna. Wyremontowane zostały otaczające obiekt ulice oraz chodniki. Zmodernizowano torowisko tramwajowe i skrzyżowania wokół Placu Kościuszki: Wrocławska/Powstańców Warszawskich/Strzelców Bytomskich, Piekarska/Wrocławska oraz Piłsudskiego/ Chrobrego.
Galerię Agora tworzy kilka budynków połączonych pasażami. Nowa zabudowa wkomponowana została w otoczenie, w którym dominuje zabytkowy gmach sądu oraz neogotycki kościół Świętej Trójcy. Elewację galerii wykonano z materiałów wysokiej jakości – szlachetnych płytek w kolorze piaskowca. Charakteryzują się one pionowymi akcentami oraz seriami okien. Przeszkolona fasada daje poczucie przestrzeni, komfortu i bezpieczeństwa. Zwieńczenie galerii zostało zaprojektowane tak, by nawiązywało swoim charakterem do gzymsów i attyk dawnych budynków. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że wnętrze Agory Bytom tworzy unikalny miejski klimat na europejskim poziomie. W samym sercu galerii znajduje się wielkie atrium o imponującej wysokości czterech pięter, łączące szereg funkcji handlowych, gastronomicznych i rozrywkowych. W jego otwartej przestrzeni znajduje się ogromna rzeźba, kompozycje roślinne, galeria sztuki oraz ciągi komunikacyjne – schody ruchome oraz windy. Pomiędzy poziomem 2 i 3 zawieszono specjalnie zaprojektowane drewniane schody, które służą jako scena dla działań artystycznych. Agora Bytom to pierwsza w mieście inwestycja oferująca tak kompleksową ofertę rozrywkową. Po dniu spędzonym na zakupach klienci Agory mogą skorzystać z bogatej oferty kulinarnej. Restauracje położone są na poziomie 2, zaś kawiarnie znajdują się na prawie wszystkich poziomach galerii. Z kolei w sali kameralnej przeznaczonej do szeroko pojętej działalności kulturalnej odbywają się różnorakie koncerty, spotkania, małe przedstawienia a także kursy tańca.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
photo_143_1197.jpg photo_143_1198.jpg photo_143_1199.jpg photo_143_1350.jpg