Tereny rekreacyjne przy ulicy Mickiewicza - Rydułtowska Fikołkownia RAFA

photo_138_1183.jpg photo_138_1183.jpg

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie, stanowiącym nieczynne wyrobisko po byłej cegielni. Eksploatacja prowadzona była w latach międzywojennych i zakończyła się w 1950 r. Teren był własnością kopalni, lecz z czasem został skomunalizowany. Wyrobisko zasypywane było w latach 1951-86 różnym materiałem (w tym odpadami z pobliskiego tartaku). W związku z licznymi interwencjami ludności, mieszkającej w pobliżu, wysypisko postanowiono zlikwidować. Od 1992 r. teren był systematycznie rekultywowany (porządkowany i profilowany).
W 2008 roku zrodził się pomysł, żeby na tym terenie zbudować plac zabaw – dla ludzi całkiem małych, małych, średnich i dużych. I tak miasto stworzyło teren rekreacyjny o powierzchni 1,87 ha, który nazwaliśmy Rydułtowską Fikołkownią RAFA.
Kompozycja zagospodarowania terenu opiera się na układzie symetrycznym, z centralnie umieszczonym placem głównym o wymiarach 36m x 66m. Po przekątnych rozmieszczony został układ alejek spacerowych. Teren zagospodarowano pod kątem sportowo-rekreacyjno-zabawowym, biorąc przy tym pod uwagę wszystkie grupy wiekowe. Dla najmłodszych przewidziano między innymi: zjeżdżalnię (żyrafa), huśtawkę (waga), wykopaliska (dinozaur), piaskownicę z domkami oraz bryły sznurowe. Dla nieco starszych zaplanowano ściankę wspinaczkową, mini golf, tor BMX i skate - park. Dla miłośników gry w szachy przewidziano zestawy szachowe. Na terenie tym znajduje się również budynek usługowo - gastronomiczny wraz z zapleczem i ogólnodostępnym WC. Dla szukających cienia ustawiono na obiekcie trzymetrowej wysokości pergole drewniane. W środkowej części zaplanowano miejsce na ustawienie sceny - obiekt będzie mógł pełnić również rolę terenu widowiskowego. Całość ogrodzona siatką stalową, zaś w okolicach wejść powstał gustowny płot z kostki granitowej. Obiekt posiada również miejsca postojowe dla samochodów i autokarów. Całość jest oświetlona i monitorowana kamerami, podłączonymi do systemu monitoringu wizyjnego miasta.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
photo_138_1183.jpg photo_138_1184.jpg photo_138_1185.jpg photo_138_1346.jpg