Opera Śląska w Bytomiu – projekt iluminacji budynku
Budynek Opery Śląskiej jest jedną z pereł architektury Bytomskiej. Ten niezwykłej urody, ponad 115- letni, zabytkowy obiekt wybudowany w stylu neoklacysystycznym stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych oraz wizytówkę dla całego regionu Górnego Śląska.
Bryła budynku jest dwuczłonowa gdzie część wschodnia mieści w sobie główną scenę opery, natomiast zachodnia pełni funkcje filharmonii i została częściowo przeznaczona na potrzeby baletu. W związku z tym historycznie wytworzyły się dwa osobne wejścia podkreślone odpowiednio frontonami. Zarówno elewacja południowa przy ul. Moniuszki oraz zachodnia przy pl. Sikorskiego, mają charakter reprezentacyjny. Na elewacji południowej mieści się wejście główne do obiektu, stąd też projekt zakłada podkreślenie nadrzędnego charakteru tej elewacji poprzez oświetlenie oraz kolorystykę. Iluminacja obydwu elewacji podkreśla elementy detali architektonicznych oraz monumentalny charakter budynku, podświetlając gzymsy, zdobienia, architrawy i portyki. Projekt oświetlenia został sporządzony w taki sposób aby oświetlenie elewacji południowej i zachodniej nie konkurowały ze sobą.
W projekcie iluminacji zadbano o najwyższej jakości oprawy LED montowane zarówno na elewacji budynku, w ziemi bezpośrednio przy budynku jaki i w oprawach na nowych słupach oświetleniowych wzdłuż ulicy Moniuszki. Oświetlenie jest energooszczędne i dynamiczne, z zaprojektowanymi 6 scenami świetlnymi pozwalającymi na różnorodny zakres oświetlenia w zależności od pory dnia oraz potrzeb użytkownika.
Celem realizacji było przywrócenie świetności zabytkowemu budynkowi Opery Śląskiej w Bytomiu. Poprzez kompleksowe połączanie projektu iluminacji elewacji wraz z jej gruntownym remontem, wymaganym po latach zaniedbania, Opera Śląska odzyskała gmach godny swojej międzynarodowej sławy