PARK CEGIELNIA, CZYLI ŻORSKI CENTRAL PARK
Park Cegielnia jest prawdziwą zieloną wyspą w centrum Żor, miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców naszego miasta i nie tylko. To wyjątkowa przestrzeń, gdzie można zarówno odpocząć w otoczeniu zieleni, jak i aktywnie spędzić czas z całą rodziną. Plac zabaw, park linowy, miasteczko ruchu drogowego, skatepark, street workout park, siłownia pod chmurką i profesjonalny tor rolkowy z możliwością wypożyczenia sprzętu sprawiają, że w Parku Cegielnia nie można się nudzić!
Obecnie siłownie pod chmurką możemy spotkać w wielu miejscach w Polsce - cieszą się one ogromnym uznaniem i zainteresowaniem. Żory mogą jednak poszczycić się tym, że tworząc siłownię w Parku Cegielnia należały do prekursorów w udostępnianiu mieszkańcom bezpłatnych miejsc do ćwiczeń na wolnym powietrzu. W Parku Cegielnia znajduje się kilkadziesiąt różnorodnych urządzeń, które ustawione są w taki sposób, by korzystający z nich miłośnicy gimnastyki, zaczynając od rozgrzewki mogli przechodzić do coraz trudniejszych ćwiczeń. Każdy przyrząd jest dokładnie opisany – możemy się dowiedzieć do jakich ćwiczeń służy i jakie partie mięśni wzmacnia. Można korzystać m. in. z kół taichi, narciarza/surfera, stepów oraz ławeczki do brzuszków. Wszystkie urządzenia są zbudowane ze stalowych rur odpornych na warunki atmosferyczne i próby zniszczenia. Z przyrządów można korzystać bezpłatnie przez 7 dni w tygodniu, a dzięki temu, że teren jest oświetlony – także po zmroku. O sukcesie żorskiej siłowni może świadczyć fakt, że uznano ją za „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2011” podczas głosowania internetowego.
Park Cegielnia to idealne miejsce zabaw dla dzieci. Znajdziemy tam nie tylko nowoczesny i bezpieczny plac zabaw, ale też dostarczający emocji park linowy o powierzchni 400 metrów kwadratowych, gdzie dzieci i młodzież w wieku od 5 do 14 lat mogą ciekawie i aktywnie spędzić czas i sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Tworząc miejsca atrakcyjne dla dzieci zwracano szczególną uwagę nie tylko na przyciągający uwagę wygląd, ale też na bezpieczeństwo osób korzystających z tych urządzeń. Warto podkreślić, że z żorskiego parku linowego można skorzystać bezpłatnie.
Na terenie parku powstało również jedyne na Śląsku profesjonalne Miasteczko Ruchu Drogowego, gdzie dzieci mogą nauczyć się jazdy na rowerze i zdać egzamin na kartę rowerową. W kontrolowanych warunkach młodzi adepci jazdy na rowerze mogą poznać zasady zachowania się na skrzyżowaniach i rondach oraz przećwiczyć różne sytuacje, z którymi można spotkać się na co dzień na drogach. W głównej części Miasteczka stworzono skrzyżowanie z ruchem okrężnym, skrzyżowanie czterowlotowe z sygnalizacją świetlną i skrzyżowanie równorzędne, a także 5 skrzyżowań trójwlotowych, odcinek drogi jednokierunkowej, oznakowaną strefę zamieszkania z dwoma progami zwalniającymi, wysepkę kanalizującą ruch i przejazd kolejowy. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną na jednym wlocie zaprojektowano osobny pas do jazdy w lewo i na wprost i osobny do skrętu w prawo z zieloną strzałką. W południowej części Miasteczka wydzielono fragment ścieżki rowerowej, stworzono też 7 przejść dla pieszych - 4 z sygnalizacją świetlną i 3 bez sygnalizacji, w tym jedno oznaczone jako przejście dla dzieci. Przejścia z sygnalizacją świetlną zostały wyposażone w sygnalizatory dźwiękowe.
Tuż obok Miasteczka Ruchu Drogowego znajdziemy atrakcję skierowaną do starszych dzieci oraz młodzieży, czyli profesjonalny skate park. To otwarty i powszechnie dostępny obiekt, a jednocześnie jeden z najlepiej wyposażonych skate parków w Polsce południowej. Miłośnicy jazdy na rolkach, wrotkach i rowerach BMX mają tam do dyspozycji kilka ramp i innych urządzeń o różnym stopniu trudności, a także tzw. „bowl”, dzięki czemu obiekt spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników ekstremalnej jazdy na rolkach oraz deskorolce. O tym, że to miejsce atrakcyjne nie tylko dla amatorów, ale i profesjonalistów świadczy fakt, że w Żorach rozgrywane są zawody w ramach prestiżowej Polish Rolling League.
W przeszłości Spartanie trenowali kalistenikę przygotowując się do bitwy pod Termopilami, a współcześnie wykorzystywana jest w ramach treningów wojskowych. W Żorach można ją uprawiać w Parku Cegielnia, gdzie stanął tzw. street workout park. Inwestycja objęła montaż sześciu drążków do podciągania, pięciu poręczy równoległych i drabinek o różnej wysokości i długości, a także skośnej ławki do ćwiczeń mięśni brzucha i słupów kwadratowych z obręczami na linach do podciągania się. Dla zwiększenia bezpieczeństwa nawierzchnia wykonana została z perforowanych mat gumowych.
Cały teren żorskiego Parku Cegielnia otacza tor rolkowy. Można go pokonać na rolkach lub wrotkach w dwóch wariantach – łatwiejszym lub trudniejszym – w zależności od naszych umiejętności. Każda z tras ma około kilometra długości. Po trasie można też przejść w spacerze nordic walking czy pobiegać. Dla tych, którzy chcieliby pojeździć na rolkach, a nie mają własnego sprzętu, w sąsiadującej z parkiem hali MOSiR uruchomiono wypożyczalnię sprzętu rolkarskiego. Jest ona czynna codziennie, w godzinach od 6:00 - 21:00. Do dyspozycji miłośników sportu jest 30 par rolek różnych typów i rozmiarów oraz komplety ochronne - kaski, nałokietniki i nakolanniki.
Ponieważ do Parku Cegielnia prowadzi wiele ścieżek rowerowych władze miasta zdecydowały o tym, że będzie to doskonałe miejsce do stworzenia tam samoobsługowej stacji naprawy rowerów. Spadł Ci łańcuch, a może uciekło powietrze z opon? Takie usterki można szybko i sprawnie usunąć zupełnie za darmo. Do dyspozycji rowerzystów oddano stanowisko z niezbędnym zestawem wytrzymałych narzędzi - wkrętakami, płaskimi kluczami, łyżkami do opon, a także pompką pasującą do różnych rodzajów wentyli. Narzędzia z pewnością pozwolą doprowadzić rower do ponownego użytku bez wizyty w specjalistycznym serwisie. Warto podkreślić, że samoobsługowe stacje naprawy rowerów cieszą się uznaniem wśród użytkowników na całym świecie, między innymi w Polsce, Niemczech, Włoszech, a nawet Maroko i Nepalu.
Kolejne etapy prac nad zagospodarowaniem Parku Cegielnia rozłożone zostaną na kilka najbliższych lat. W przygotowanej koncepcji rozwoju tej przestrzeni zaplanowano m.in. budowę nowej sceny koncertowej, uporządkowanie znajdującego się w parku jeziorka i stworzenie dużego parku linowego. Koncepcja zawiera też plany, dzięki którym park stanie się wymarzonym miejscem dla miłośników sportów ekstremalnych. Będzie to możliwe dzięki planowanej budowie toru do dirt jumpingu, czyli ekstremalnej jazdy na rowerze połączonej ze skokami i powietrznymi ewolucjami. Kolejną z atrakcji ma być trasa dla rowerzystów uprawiających „north shore”, czyli jazdę po wąskich kładkach pomiędzy drzewami, kamieniami i innymi przeszkodami. Kładki na tego typu torze są urozmaicane różnymi przeszkodami np. ostrymi zakrętami, zeskokami czy też równoważniami.
Dzięki inwestycjom w Parku Cegielnia mieszkańcy Żor, jak i innych miejscowości z regionu zyskali miejsce, które jest łatwo dostępne komunikacyjnie, a zarazem pozwala obcować z naturą i aktywnie spędzić czas na powietrzu. Park stał się także wizytówką miasta, ukazującą Żory jako miejsce pełne aktywnych ludzi. Dzięki temu, że atrakcje ofertowane w Parku Cegielnia są bezpłatne została stworzona szansa na dostęp do rekreacji i sportu dla wszystkich grup społecznych mieszkańców. Należy w tym miejscu podkreślić rolę Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej, dzięki której mieszkaniec każdej z dzielnic miasta może za darmo dotrzeć w okolice parku.