MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU (DOPEŁNIENIE „OSI KULTURY”)
Najodważniejsza kulturalna inwestycja miasta „nowa dzielnica Katowic”, nazwana Strefą Kultury, ukończona w III.2015 r. poprzez oddanie do użytkowania budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) wraz z zagospodarowaniem terenu wokół tego budynku.
Umowną osią kompozycyjną tzw. Osią kultury połączono Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedzibę NOSPR i Nowe Muzeum Śląskie. Realizowane w tej strefie obiekty mają charakter ponadlokalny, przyciągają osoby zarówno z innych rejonów Polski, jak i turystów zagranicznych.
Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach został zaprojektowany na podstawie wygranej przez Jems Architekci Sp. z o.o. pracy konkursowej w zorganizowanym przez Miasto Katowice w 2008 r. międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym.
Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego biura projektów JEMS Architekci, dla których była to pierwsza tego typu realizacja na Śląsku. Budynek ten łączy plac honorowy przed Spodkiem z najstarszą dzielnicą miasta o nazwie Bogucice. Połączenie to realizowane jest w formie publicznego przejścia przez hall główny i foyer budynku (powiązanie do wykorzystania szczególnie w czasie trwania imprez o otwartym charakterze – targi, wystawy) oraz w formie zewnętrznego ciągu prowadzonego po dachu budynku tzw. zielona dolina”, który może być wykorzystywany całorocznie, np. dla wystaw plenerowych i happeningów. To rzadkie rozwiązanie w polskiej architekturze. Budynek zaprojektowany jest w taki sposób, aby jego kubatura umożliwiała „zdobycie” go bez potrzeby wchodzenia do jego wnętrza. Zamiana tej przestrzeni na publiczną z miejscami do siedzenia, drewnianymi okładzinami i trawnikami porastającymi dach budynku sprawia, że to idealne miejsce do wypoczynku czy spotkań ze znajomymi. Otoczenie budynku wyściełane drobnymi kamieniami zamiast trawników dodatkowo potęguje wygląd Zielonej Doliny.
Obecny adres: Plac Sławika i Antalla 1, został nadany w celu upamiętnienia Henryka Sławika (1894 – 1944) i Józefa Antalla seniora (1896 – 1974) - bohaterów trzech narodów – a których pomnik, został wzniesiony na placu przed Spodkiem w sąsiedztwie budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Pomnik ten stał się symbolem przyjaźni polsko – węgierskiej.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest symbolem dynamicznie rozwijającej się turystyki biznesowej w mieście. Dzięki swojej doskonałej lokalizacji (tuż przy Spodku) stało się prawdziwym turystyczno – biznesowym centrum miasta, pełniącym funkcje konferencyjne, biznesowe, targowe, sportowe i kulturalne.
Oddanie do użytkowania budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego wraz z całym zagospodarowaniem terenu wokół tego budynku jest to dopełnieniem ogromnego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego w mieście Katowice, a także odpowiedź na różne kierunki rozwoju miasta Katowice.
Całościowy koszt inwestycji tworzących „Oś Kultury” razem z infrastrukturą przekracza kwotę 1 mld zł.