BUDOWA INHALATORIUM ZASILANEGO WODAMI SOLANKOWYMI W PARKU ZDROJOWYM W JASTRZĘBIU-ZDROJU

photo_365_2204.jpg photo_365_2204.jpg

Budynek inhalatorium zlokalizowany jest na terenie zabytkowego Parku Zdrojowego, w miejscu nieistniejącej promenady. Pierwotna forma budynku została wiernie odtworzona na podstawie starych fotografii i historycznych pocztówek. Inhalatorium założone jest na rzucie wygiętym w łuk, w drewnianej konstrukcji ozdobionej snycerką. Aby spełnić wymagania współczesnej funkcji obiektu, wydzielono i oszklono część centralną, która umożliwia wdychanie leczniczych solanek rozpylanych przez fontannę i kaskadę. Wnętrze wyposażono w leżaki i ławki. Dwa boczne skrzydła obiektu to forma otwarta na park nadająca obiektowi wrażenie przenikania się przestrzeni. Tu również wstawiono ławki i stoliki nawiązujące do uzdrowiskowego charakteru obiektu, niektóre ze stolików przeznaczone są do gry w szachy. W części podpiwniczonej obiektu znajdują się toalety publiczne oraz pomieszczenia techniczne. Całe założenie, wraz z odtworzoną w 2012 r. dawną pijalnią wód, a obecnie kawiarenką, przywraca dawny wygląd i funkcje parku. Inhalatorium stało się nie tylko wygodnym dla mieszkańców miejscem spotkań ale i ciekawą atrakcją turystyczną.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
photo_365_2204.jpg photo_365_2205.jpg photo_365_2206.jpg photo_365_2207.jpg