Przebudowa zabytkowego Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej - dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego
Główne cele i zamierzenia projektowe związane były z przywróceniem Pałacowi pierwotnych walorów architektonicznych, modernizacją budynku, w tym pozyskaniem nowych powierzchni, które mogłyby być przeznaczone na działalność w sferze kultury, jak i zahamowaniem procesu degradacji obiektu, zmniejszeniem kosztów eksploatacji budynku oraz zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Modernizacja budynku Pałacu Kultury Zagłębia przyczynić miała się do poszerzenia oferty kulturowej
i edukacyjnej oraz poprawie estetyki zabudowy urbanistycznej miasta.W wyniku realizacji przedsięwzięcia Pałac Kultury Zagłębia jest „większy”, bardziej przyjazny użytkownikom i funkcjonalnie nowocześniejszy. Budynek zyskał dodatkowe piętro – na dotychczasowym poddaszu powstały nowe pomieszczenia, w tym studio nagrań o wysokich parametrach akustycznych i sala prób dla orkiestry. Nowa kondygnacja doświetlana jest przez świetliki zamontowane na dachu budynku. Dodatkowe pomieszczenia powstały także w podziemiach, gdzie ulokowana została pałacowa kawiarnia (z wejściem od strony wschodniego skrzydła pałacu).
Odnowiona została Sala Kameralna oraz Sala Teatralna, która pełni funkcję sali widowiskowej (675 miejsc na parterze i dwóch balkonach; scena wyposażona w orkiestron trójsegmentowy podnoszony mechanicznie; okno sceny o wymiarach 8,7 m x 10 m oddalone od orkiestronu o 6 m; scena obrotowa o średnicy 11 m; głębokość sceny licząc od okna wynosi 10,5 m, a szerokość bez kieszeni 16,8 m; po prawej i lewej stronie sceny znajdują się kieszenie o wymiarach 8,7m x 5,5 m z pionowo podnoszonymi bramami żaluzjowymi; pod każdą bramę prowadzi podjazd; na zapleczu sceny znajdują się garderoby - 7 na parterze z bezpośrednim przejściem
ze sceny oraz 2 duże na drugim piętrze, także z bezpośrednim przejściem ze sceny). Sala teatralna, która obecnie spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa, zyskała nowe nagłośnienie, siedzenia i wspomnianą scenę obrotową. Nowy wizerunek zyskały odnowione: Agora z tysiącami ręcznie malowanych kafli, klimatyzowane sale, w tym lustrzana, ślubów, czy kinowa, którą wyposażono w nowoczesne projektory. Wewnątrz budynku uzupełniono i wyczyszczono marmury na schodach, ścianach i posadzkach, wyremontowano zabytkowe sztukaterie, boazerie i parkiety. Wszystkie drzwi wewnętrzne odnowiono lub wymieniono, a zabytkowe żyrandole, naprawiono i wyczyszczono.
Najważniejszym funkcjonalnym rozwiązaniem jest likwidacja barier architektonicznych. Od strony wschodniej i zachodniej budynku pojawiły się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz obiektu zainstalowano dwie przeszklone windy służące niepełnosprawnym. Elewacje przyziemia budynku, w tym podjazdy i przybudówki, zyskały wykończenie z piaskowca, nowe kamienne tralki na tarasach i podjazdach harmonizują kolorystycznie z wykończeniem najniższych kondygnacji elewacji. Wykonano też nowe schody zewnętrzne i nawierzchnie z klinkieru na poziomie tarasów. Na zewnątrz budynek został profesjonalnie podświetlony. Zabudowane zabezpieczenia przeciw ptakom, w celu uniknięcia zanieczyszczania elewacji, uniemożliwiają gołębiom gniazdowanie na gzymsach i parapetach.
Monitoring zwiększa bezpieczeństwo, również na Placu Wolności przed budynkiem Pałacu. Od strony północnej i wschodniej pojawiły się skwery z zielenią parkową.