Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach

photo_333_2022.jpg photo_333_2022.jpg

Jezioro Paprocańskie jest częstym miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Tychów. W bezpośrednim sąsiedztwie promenad znajduje się ośrodek wypoczynkowy z wieloma atrakcjami rekreacyjno-sportowymi. Zagospodarowanie południowo wschodniej części jeziora jest kolejną inwestycją na tym terenie, mającą na celu szerokie udostępnienie walorów krajobrazowych i poszerzenie oferty rekreacyjnej dla mieszkańców miasta.

Koncepcja zagospodarowania opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. Pozwala to na różną percepcję przestrzeni z różnych punktów promenady. W miejscach cofnięć promenada łączy się z tylnym ciągiem pieszo-rowerowym, w miejscach wychodzących nad wodę opada prawie do jej poziomu. Na promenadzie znajdują się też: otwór z rozciągniętą nad wodą siatką i specjalnie zaprojektowane ławki, mogące służyć także jako trybuny dla oglądających zawody sportów wodnych odbywające się na jeziorze. Zagospodarowanie uzupełniają atrakcje: nowa piaszczysta plaża i plenerowa siłownia.

Podstawowym celem przy doborze materiałów wykończeniowych było podkreślenie naturalnego charakteru krajobrazowego zagospodarowywanego terenu z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Część konstrukcji zasłonięto dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu i obsianiem go trawą. Do wykończenia powierzchni promenad, ławek i balustrad zastosowano drewno iglaste. Pozostałe elementy utwardzone (placyki na rowery i powierzchnie pod urządzeniami siłowni) wykonano z w pełni wodoprzepuszczalnych systemów na bazie kruszyw mineralnych i granulatu EPDM. Konstrukcję części wychodzących nad jezioro stanowią kształtowniki stalowe oparte na betonowych palach wbitych w dno jeziora. Teren został oświetlony wyłącznie za pomocą energooszczędnych źródeł światła LED. Przed inwestycją teren ten był jedynie trawnikiem przy drodze. Mimo walorów krajobrazowych, zupełnie niewykorzystany (poza wędkarzami). Już w pierwszych tygodniach po otwarciu, mimo braku sprzyjającej aury, promenady stały się miejscem tłumnie odwiedzanym przez mieszkańców. Stały się w pełni działającą przestrzenią publiczną, nowym miejscem spotkań. Podczas dnia miejscem spacerów całych rodzin, wieczorem miejscem randek i kontemplacji.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
photo_333_2022.jpg photo_333_2023.jpg photo_333_2024.jpg photo_333_2027.jpg photo_333_2028.jpg