Rynek Od.Nowa – Rewitalizacja Śródmiejskiej Przestrzeni Publicznej w Jaworznie.

photo_281_1710.jpg photo_281_1710.jpg

Nowoczesny salon miejski, wypełniony \"miejskimi meblami\" i ozdobiony małą architekturą. Tak unikalna przestrzeń powstała w samym sercu Jaworzna. Dzięki realizacji projektu \"Rynek Od.Nowa\" jaworznicki \"plac centralny\" stał się prawdziwą wizytówką gminy i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Projekt \"Rynek Od.Nowa\" nie ograniczył się jedynie do wymiany płyty głównej, lecz był efektem wielu lat intensywnych przygotowań. Aby uczynić rynek przyjaznym dla pieszych miejscem spotkań mieszkańców, a także umożliwić realizację na nim różnorodnych imprez kulturalnych, miasto wydało ponad 100 mln złotych na przebudowywanie układu drogowego i w konsekwencji wyprowadzenie samochodów ze ścisłego śródmieścia. Dzięki temu w centrum Jaworzna powstała nowoczesna przestrzeń, na której - obok zieleni - pojawiły się m.in. skoczki wodne, fontanna, zegar wodno - słoneczny i wieża mediów. Wśród nich znalazło się także miejsce na tradycyjne symbole miasta. Ważne miejsce na nowym rynku zajmuje 8-metrowy jawor, pod którym dumnie siedzi jeden z drwali z jaworznickiego herbu. Atutem nowego rynku, obok walorów wizualnych, jest jego uniwersalność. Już w założeniach miała tu powstać miejska przestrzeń służąca mieszkańcom i to zadanie zostało w pełni zrealizowane. W zależności od potrzeb, rynek może być zarówno miejscem spotkań, spacerów, czy pikników, jak i areną ciekawych przedsięwzięć kulturalnych. Od zakończenia modernizacji na wyremontowanym placu zorganizowano m.in. Jarmark Bożonarodzeniowy, Sylwester, transmisje ze skoków narciarskich, Jarmark Wielkanocny, Koncert Justyny Steczkowskiej z zespołem Archetti z okazji kanonizacji Jana Pawła II „W drodze do świętości”, cykl spotkań dla dzieci „Czytanie z drwalem”, Dzień Dziecka oraz Dni Jaworzna.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
photo_281_1710.jpg photo_281_1711.jpg photo_281_1712.jpg photo_281_1713.jpg photo_281_1714.jpg photo_281_1715.jpg