Adaptacja zabytkowego pawilonu oddziału dermatologii dawnego Szpitala Miejskiego na potrzeby Centrum Usług Wsparcia Rodziny
Zabytkowy pawilon byłego oddziału dermatologii stanowi część rewitalizowanego kompleksu poszpitalnego w Rybniku, wpisanego do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku. Założony został w stylu eklektycznym w nawiązaniu do stylu pozostałej zabudowy.
Został on jako pierwszy z kilku budynków tworzących zabudowę kwartału poddany gruntownej modernizacji.
Obiekt jest dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym. Zakres prac remontowych obejmował zmianę sposobu użytkowania obiektu z funkcji szpitalnej na budynek biurowo – administracyjny, zmianę sposobu użytkowania części poddasza nad skrzydłem północnym z nieużytkowego na użytkowe, przebudowę poszczególnych pomieszczeń związanych z dostosowaniem do nowej funkcji, remont konserwatorski elewacji, przebudowę schodów zewnętrznych do budynku wraz z budową podjazdu dla osób niepełnosprawnych, przebudowę elewacji frontowej zachodniej, a w szczególności odtworzenie wyjścia na zewnątrz z ewakuacyjnej klatki schodowej, przebudowę wewnętrznych instalacji tj. elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz gazowej.
Budynek po modernizacji zachował zabytkowy charakter, został przy tym wyposażony w nowoczesne udogodnienia i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W zmodernizowanym pawilonie funkcjonować będzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny filia w Rybniku. W zagospodarowanej na nowo przestrzeni znajdzie się również miejsce na działalność stowarzyszeń i organizacji w zakresie wsparcia terapeutycznego i psychologicznego.