Śląskie kształtuje przestrzeń

Logo konkursu NPP Logo konkursu NPP
Rusza kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie

Celem konkursu jest promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących wysokiej jakości przestrzeń publiczną, poprawiającą jakość życia mieszkańców regionu. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Śląskiego we współpracy ze katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz śląskim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłaszać można realizacje z terenu województwa śląskiego, które zostały zakończone w ubiegłym roku kalendarzowym.

Laureatów wybierze Jury składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Swoich faworytów wybiorą także mieszkańcy, którzy w trakcie plebiscytu o specjalną nagrodę publiczności, będą mogli głosować na swoją ulubioną realizację. Wszystkie nominowane i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiej edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie npp.slaskie.pl gdzie prezentowane są również wydarzenia towarzyszące obchodom XX-lecia konkursu, m.in. przygotowane z tej okazji album i wystawa pt. Dekalog Dobrej Przestrzeni. 

Warto przypomnieć, że w jubileuszowej XX edycji konkursu o nagrody walczyły 33 realizacje z obszaru 20 gmin.

Zgodnie z werdyktem Jury przyznano dwie równorzędne Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii przestrzeń publiczna realizacjom:

  • Zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - etap I w Jastrzębiu Zdroju,
  • Zagospodarowanie lokalnego rynku w Rudzie Śląskiej – Orzegowie,

Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w tej kategorii otrzymała realizacja pn. „Zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw”. 

Dwie równorzędne Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymały realizacje:

  • Stacja Biblioteka - rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej - Chebziu,
  • Termomodernizacja budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu.

Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w tej kategorii przyznano realizacji pn. „Budowa żłobka wraz z zagospodarowaniem terenu Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku – Maroko-Nowiny”. 

W plebiscycie publiczności za najciekawszą realizację uznano termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 1. 

Informujemy, że organizacja tegorocznej edycji konkursu podporządkowana zostanie działaniom podejmowanym w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Aktualne informacje o ewentualnych zmianach organizacyjnych publikowane będą na stronie npp.slaskie.pl