Remont budynku przyparafialnego na potrzeby Klubu Seniora w Bytomiu - Bobrku

Budynek przyparafialny w Bytomiu Bobrku. Odrestaurowana elewacja frontowa z cegły z poziomymi pasami dekoracyjnymi z cegły zielonej. Okna odtworzone na wzór oryginalnych. Zdjecie Zgłaszającego
Zabytkowy budynek przyparafialny pochodzi z końca XIXw. i w ciągu ostatnich lat nie był użytkowany. Budynek posiada 2 kondygnacje użytkowe oraz poddasze. Inwestycja zrealizowano na potrzeby powstania Klubu Seniora, w ramach prowadzonej rewitalizacji w dzielnicy Bobrek. Klub Seniora ma być miejscem prowadzenia projektów społecznych, warsztatów, ale także miejscem, gdzie mieszkańcy Bobrka, w szczególności seniorzy mogą się spotkać, porozmawiać lub po prostu pobyć. Na parterze zlokalizowana została sala wielofunkcyjna, kuchnia oraz toaleta (z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych). Na piętrze znajduje się pomieszczenie biurowe oraz pokój gościnny z aneksem kuchennym i łazienką. Zakres prac obejmował całkowity remont budynku wraz z wymianą całości dachu, odrestaurowaniem i uzupełnieniem elewacji. Całość stolarki ze względu na bardzo zły stan techniczny i tylko częściowe zachowanie elementów wykonano jako nową wzorowaną na pozostałych fragmentach. Jedną z wnęk na elewacji uzupełniono płaskorzeźbą drewnianą przedstawiającą św. Jana. Wykonano w całości nowe instalacje. Zastosowano rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne. Budynek ogrzewany jest pompą ciepła, a część zasilania stanowi instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana na terenie parafii. Obiekt został dostosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, w tym nie tylko o ograniczonej mobilności, wyposażono w pętle indukcyjne salę wielofunkcyjną, zastosowano też opisy w języku Breile’a. Powstały Klub Seniora odniósł sukces rewitalizacyjny, gdyż jest obecnie intensywnie użytkowany, a liczba chętnych do wzięcia udziału w prowadzonych projektach społecznych przekracza praktycznie możliwości organizacyjne inwestora. W przyszłości planowana jest budowa nowego obiektu, który pozwoli rozszerzyć ofertę Klubu Seniora.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Budynek przyparafialny w Bytomiu Bobrku. Odrestaurowana elewacja frontowa z cegły z poziomymi pasami dekoracyjnymi z cegły zielonej. Okna odtworzone na wzór oryginalnych. Zdjecie Zgłaszającego Budynek przyparafialny w Bytomiu Bobrku.. Narożnik elewacji, w wnęce okiennej piętra drewniana płaskorzeźba św. Jan. Zdjęcie Zgłaszającego. Budynek przyparafialny w Bytomiu Bobrku. Odrestaurowana klatka schodowa z zdobionej oryginalnej konstrukcji stalowej i nowymi drewnianymi stopnicami. Zdjęcie Zgłaszającego. Budynek przyparafialny w Bytomiu Bobrku. Poddasze z otwartą przestrzenią na całej kondygnacji. Podłoga z paneli drewnianych. W tle okna odtworzone na wzór oryginalnych. Zdjęcie Zgłaszającego.