NPP 2022
Na XXIII edycję konkursu wpłynęło 27 realizacji z 20 gmin.
Wyniki konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2022:
Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego dla realizacji:
- Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu - Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu
Inwestor realizacji - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju
Projektant realizacji - SLAS Architekci - Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus;
Uzasadnienie: Długo oczekiwana w mieście inwestycja, służąca nie tylko szkole muzycznej, ale również mieszkańcom sąsiednich miejscowości. Nazywana tam już „małym NOSPR-em”. Bardzo potrzebne miejsce w skali zachodniego subregionu. Niezwykła architektura, bardzo współczesna, zrealizowana z dużym zaangażowaniem, dbałością o każdy detal i wysoką jakość, w stosunkowo niewielkim budżecie. Wybrana w drodze konkursu architektonicznego. Oprócz zjawiskowej efemerycznej formy, na uwagę zasługuje otwarcie, wcześniej ogrodzonego terenu, dające kompletne przewartościowanie tej przestrzeni i podniesienie jej walorów użytkowych i estetycznych. Ta inwestycja, ten obiekt, ten inwestor oraz ci architekci i budowlańcy w pełni zasługują na aplauz i nagrodę.
Równorzędne Wyróżnienia Marszałka Województwa Jakuba Chełstowskiego dla realizacji:
- Rozbudowa i dostosowanie budynku do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Inwestor realizacji - Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Projektant realizacji - Koziarski Pracownia Projektowa –Wojciech Koziarski, MTMA Sp. z o.o., Adventure Ekspozycje Sp. z o.o., Efekt Sp. z o.o.
Uzasadnienie: Muzeum tworzy alegoryczną bramę na styku wciąż czynnego zakładu przemysłowego i terenu intensywnej zabudowy mieszkaniowej. W zabytkowym budynku KWK “Wujek” wystawa przybliża tragiczną historię pacyfikacji z 16 grudnia 1981 r. Realizacja zyskała uznanie za detal, dbałość o historię i lokalizację. Obiekt dostosowany jest dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach
Inwestor realizacji - Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
Projektant realizacji - PPU „Prostyl” Sp. z .o.o - mgr. inż. arch. Agnieszka Oślizło
Uzasadnienie: To duże założenie parkowe wpisane w pejzaż pagórkowatego miasta, w które wpleciona została renowacja zdegradowanego PGRu zabytkowego zameczku. Na uwagę zasługuje dbałość o elementy zagospodarowania terenu i ich współczesną funkcjonalność. Zameczek wraz z otoczeniem z powodzeniem służy lokalnej społeczności przywracając pamięć miejsca.
- Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Inwestor realizacji - Miasto Chorzów
Projektant realizacji - Blank Architekci Sp. z o.o. Leszek Woźniak, Jan Poborski, Grzegorz Kenig.
Uzasadnienie: Bardzo dobra i udana realizacja przebudowy budynków przemysłowych zarówno w sferze architektury, jak i ekspozycji. Detal wyważony i nawiązujący do historii i „genius loci”. Pomimo lokalizacji na uboczu i terenie czynnego zakładu, stworzono interesujące, wysokiej jakości nowe miejsce na mapie kulturalnej i edukacyjnej Śląska z potencjałem na dalszy rozwój.
- Rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i otaczającej go przestrzeni
Inwestor realizacji - Miasto Żory
Projektant realizacji - Sdesign Krzysztof Swinka
Uzasadnienie: Inwestycja skromna, lecz zrealizowana w bardzo dobrym detalu z konserwatorskim wyczuciem. Obiekt mieści w sobie Centrum Aktywności Lokalnej z zachowaną funkcjonalnością dworca kolejowego. Całość dostępna jest dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Modernizacja miejskiego Zalewu Sosina w Jaworznie
Inwestorem realizacji jest Miasto Jaworzno
Projektantką realizacji jest mgr inż. arch. Agnieszka Kaczmarska ARSIS ATELIER PROJEKTOWE.
Ta najpopularniejsza wśród mieszkańców realizacja zostaje uhonorowana również Nagrodą Publiczności.
Uzasadnienie: Inwestycja jest dużym przedsięwzięciem terenowym i wodnym. Cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców gminy. Dość swobodnie skomponowana i zaaranżowana przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie właściwe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Widać dbałość o osoby ze szczególnymi potrzebami.