Villa Reden w Chorzowie

Willa Reden w Chorzowie. Widok zimowy. Na pierwszym planie trzykondygnacyjny budynek z otwartymi tarasami z barierą, wspartymi na pojedynczym rzędzie słupów. Narożnik budynku jest zaokrąglony. W tle drzewa i budynki.

Kontekst miejsca oraz potencjalna negatywna konsekwencja implementacji nowej tkanki w ten wyjątkowy teren spowodowały, że decyzja o ukształtowaniu nowego budynku nie była łatwa i musiała do tych wytycznych bezpośrednio nawiązywać. Musiała też w sposób współczesny wpisywać się w zastaną tkankę, a przede wszystkim z nią nie konkurować. Zadanie było o tyle trudniejsze, że budżet był ograniczony a oczekiwania inwestora duże. Forma budynku wynika bezpośrednio z wielobocznego nieregularnego ukształtowania terenu oraz idei pozostawienia możliwie największego drzewostanu na działce. Ta prosta inspiracja stała się podstawową wytyczną kształtowania budynku. Tworząc krok po kroku, w pierwszej kolejności uformowano wieloboczną bryłę zgodnie z funkcją mieszkań. Następnie wyznaczono linię obwodową po obrysie granic działki oraz otoczono bryłę balkonami i tarasami o zróżnicowanych powierzchniach dla uzyskania otwarcia widokowego na otoczenie. Z uwagi na kąty ostre zdecydowano się zaokrąglić narożniki, nawiązując do charakteru międzywojennych willi z sąsiedztwa. W następnym kroku wprowadzono patio dla doświetlenia niektórych pomieszczeń i podniesiono część mieszkalną o jedną kondygnację, pozostawiając parter niezabudowany. W ostatniej fazie ukształtowano pionowe podziały elewacji tworzące wyraziste foremne kwadraty. Zadbano, aby podział był równy i nie miał anomalii w postaci poszerzeń.

Podstawowym założeniem projektu było założenie o przyjemności jego użytkowania rozumianej zarówno pod względem rozwiązań projektowych ale również z uwagi na rozwiązania przestrzenne i otoczenie. Pomysł na budynek wyniknął z próby spojrzenia na obiekt mieszkaniowy inaczej niż na budynek zawierający tylko mieszkania z balkonami i połączenia typowego obiektu mieszkaniowego z cechami budynków, które kojarzą się z przyjemnym spędzaniem czasu jak drewniany taras w górskim hotelu, parkowy pawilon w którym w letni dzień pijemy kawę patrząc na park czy bungalow w lesie z rozpiętym na gałęziach hamakiem. Te wszystkie cechy staraliśmy się wprowadzić do rozwiązań projektowych Villi Reden.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Willa Reden w Chorzowie. Widok zimowy z lotu ptaka. Na pierwszym planie budynki oraz drzewa i ulica. W centralnej części ulica, Willa Reden oraz drewniany kościół w otoczeniu drzew. W tle miejski krajobraz-budynki, drzewa, ulice. Willa Reden w Chorzowie. Widok zimowy. Na pierwszym planie fragment jezdni oraz skarpa z rzędem drzew.  Za drzewami, na drugim planie, trzykondygnacyjny budynek za ogrodzeniem . Jego otwarte tarasy z zaokrąglonych narożnikach  są wsparte na pojedynczym rzędzie slupów. W tle drzewa i budynki. Willa Reden w Chorzowie. Widok zimowy. Na pierwszym planie trzykondygnacyjny budynek z otwartymi tarasami z barierą, wspartymi na pojedynczym rzędzie słupów. Narożnik budynku jest zaokrąglony. W tle drzewa i budynki. Willa Reden w Chorzowie. Widok zimowy. Na pierwszym planie, po prawej stronie ogrodzenie, drzewa oraz otwarte tarasy trzykondygnacyjnego budynku. Tarasy z barierami wsparte na pojedynczym rzędzie słupów. W tle, po prawej stronie drewniany kościół.