Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu

Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu

Amfiteatr Muszelka w Parku imienia Jacka Kuronia w Sosnowcu, został zbudowany w latach 60tych XX wieku, jako część parku i dar górników kopalni Kazimierz-Juliusz dla mieszkańców.

Rozbudowa i renowacja amfiteatru jest częścią rewitalizacji dzielnicy Kazimierz Górniczy na cele społeczne.

Zadanie jakie projektanci postawili przed sobą to zaprojektowanie obiektu o współczesnej architekturze, który umiejętnie wpisze się w otoczenie, zaznaczy swoja obecność a jednocześnie uszanuje ducha epoki.

Program zakładał kawiarnię, warsztaty dla osób wykluczonych społecznie oraz spółdzielnię socjalną prowadzącą szkolenia i pielęgnację zieleni.

Rzut został ukształtowany wachlarzowo; osie rozchodzą się promieniście od sceny amfiteatru.

Projektanci zaproponowali w obrysie budynku zadaszony taras.

Zadaszenie wykonano z membrany rozpiętej na stalowych łukach biegnących po przekątnych ośmiu pól, które tworzą drewniane belki konstrukcji.

Elewacje i wnętrza utrzymane są w monochromatycznej kolorystyce ocieplonej wyeksponowaniem konstrukcji z drewna klejonego.

Zadbano aby podczas budowy nie uległa uszkodzeniu żelbetowa łupina amfiteatru; dobrano pale wkręcane nie powodujące drgań.

Pomiędzy pylonami powstał neon "Muszelka" z liternictwem stylizowanym na lata 60-te XX wieku, stanowiący element lokalnej tożsamości.

Ciekawym elementem są liny rozpięte nad widownią, na których architekci zaproponowali dekoracyjne oświetlenie dające niezapomnianą atmosferę podczas koncertów.

Budynek kas i reżyserki zyskał, widoczny na oryginalnej dokumentacji a od dawna nie istniejący, zegar ze szklaną tarczą.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu