
Amfiteatr Muszelka w Parku imienia Jacka Kuronia w Sosnowcu, został zbudowany w latach 60tych XX wieku, jako część parku i dar górników kopalni Kazimierz-Juliusz dla mieszkańców.
Rozbudowa i renowacja amfiteatru jest częścią rewitalizacji dzielnicy Kazimierz Górniczy na cele społeczne.
Zadanie jakie projektanci postawili przed sobą to zaprojektowanie obiektu o współczesnej architekturze, który umiejętnie wpisze się w otoczenie, zaznaczy swoja obecność a jednocześnie uszanuje ducha epoki.
Program zakładał kawiarnię, warsztaty dla osób wykluczonych społecznie oraz spółdzielnię socjalną prowadzącą szkolenia i pielęgnację zieleni.
Rzut został ukształtowany wachlarzowo; osie rozchodzą się promieniście od sceny amfiteatru.
Projektanci zaproponowali w obrysie budynku zadaszony taras.
Zadaszenie wykonano z membrany rozpiętej na stalowych łukach biegnących po przekątnych ośmiu pól, które tworzą drewniane belki konstrukcji.
Elewacje i wnętrza utrzymane są w monochromatycznej kolorystyce ocieplonej wyeksponowaniem konstrukcji z drewna klejonego.
Zadbano aby podczas budowy nie uległa uszkodzeniu żelbetowa łupina amfiteatru; dobrano pale wkręcane nie powodujące drgań.
Pomiędzy pylonami powstał neon "Muszelka" z liternictwem stylizowanym na lata 60-te XX wieku, stanowiący element lokalnej tożsamości.
Ciekawym elementem są liny rozpięte nad widownią, na których architekci zaproponowali dekoracyjne oświetlenie dające niezapomnianą atmosferę podczas koncertów.
Budynek kas i reżyserki zyskał, widoczny na oryginalnej dokumentacji a od dawna nie istniejący, zegar ze szklaną tarczą.